fbpx

W stolicy Kolumbii powstał mural upamiętniający Marię Skłodowską-Curie

Mural upamiętniający Marię Skłodowską-Curie powstał z inicjatywy polskiej ambasady w Kolumbii. Malowidło umieszczone zostało na jednym z budynków w stolicy kraju, jego autorką jest Lili Cuca.

Polska ambasador w Kolumbii, Agnieszka Frydrychowicz-Tekieli, już od 4 lat planowała upamiętnić w Bogocie polską noblistkę. Pierwszy pomysł zakładał pomnik, jednak ostatecznie wybrano bardziej nowoczesną formę, czyli mural.

– W wielu miejscach na świecie, w tym w Kolumbii, Maria Skłodowska-Curie jest uważana za Francuzkę. Chcieliśmy pokazać, że była Polką – powiedziała Małgorzata Szyk z Ambasady RP w Kolumbii.

Mural przedstawia dwie sylwetki Marii Skłodowskiej-Curie.

– To każdy interpretuje inaczej. Jedni uważają, że powodem jest dwukrotna Nagroda Nobla, inni, że chodzi o dwa kraje, czyli Polskę i Kolumbię lub Polskę i Francję, a niektórzy tłumaczą to dwoma pierwiastkami, które odkryła – dodała Szyk.

Łowickie wzory i rower

Obie wersje Marii na muralu mają suknie w łowickie wzory.

– To akcent folklorystyczny, który kojarzy się z Polską. Wielu Kolumbijczyków widząc te kolorowe wycinanki jest zachwyconych – wspomniała.

Na samym dole obrazu nie bez powodu znajduje się rower. Z jednej strony to bardzo popularny środek transportu w Bogocie, z drugiej sama Skłodowska-Curie lubiła na nim jeździć.

Dzieło namalowane zostało przez kolumbijska artystkę Lili Cucę.

Dodaj komentarz