fbpx

Gąsówka rudawa – grzyb, który może pomóc wyleczyć mukowiscydozę

Gąsówka rudawa to pospolity grzyb, który może pomóc w leczeniu mukowiscydozy i innych chorób uwarunkowanych genetycznie.  Dzięki substancji, która według raportów NASA, znajdowana jest także w meteorytach.
10% chorób genetycznych wywołanych jest przez mutację (nonsense mutation) która nakazuje zbyt wczesne zaprzestanie produkcji białka, w związku z czym białko jest zbyt krótkie, źle złożone i nie funkcjonuje tak, jak trzeba. Substancja, którą zawiera gąsówka rudawa: 2,6-diaminopurine (DAP), jest w stanie naprawić ten błąd, dzięki czemu przywraca produkcję funkcjonalnych białek.

Cząsteczkę DAP przetestowano na genie CFTR odpowiedzialnym za mukowiscydozę. Po jej podaniu myszy nie przejawiały objawów tej choroby. Białko tworzone przez ten gen działa w ten sposób, że na sygnał skręca się,  otwierając kanał w komórce i umożliwiając chlorkom wędrówki przez błonę. Gdy tego białka nie ma lub jest wadliwie złożone, tego kanału nie ma co otwierać. DAP używany był w leczeniu białaczki. W niektórych wirusach-bakteriofagach DAP zastępuje adeninę w kodzie genetycznym.

Żeby było ciekawiej, w sierpniu 2011 r. opublikowano raport oparty na badaniach NASA nad meteorytami znalezionymi na Ziemi, sugerujący, że DAP (2,6-diaminopuryna) i pokrewne cząsteczki organiczne, w tym składniki DNA i RNA, adenina i guanina, mogły powstać w pozaziemskiej przestrzeni kosmicznej*. 

Gąsówka rudawa dawniej uważana była za jadalną, choć obecnie odradza się jej zbieranie.

Wpływ działania 2,6-diaminopuryny (DAP) na mechanizm genetyczny opisany jest w poniższych pracach:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7083880/ (2020 2,6-Diaminopurine as a highly potent corrector of UGA nonsense mutations )

https://www.cell.com/molecular-therapy-family/molecular-therapy/fulltext/S1525-0016(23)00014-X ( 2023 Use of 2,6-diaminopurine as a potent suppressor of UGA premature stop codons in cystic fibrosis )

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3161613/  (2011 Carbonaceous meteorites contain a wide range of extraterrestrial nucleobases)

Dodaj komentarz