fbpx

Pod ziemią odkryto ogromne, starożytne miasto – być może największe na świecie

Starożytne miasta na całym świecie, choć w większości zniszczone przez czas, przypominają nam o bogatej historii dawnych cywilizacji. Odwiedzając takie miejsce, czujemy charakter starodawnych kultur, ich stylu życia, wiedzy i wartości.

Niezależnie od tego, co udało nam się stworzyć przez tysiące lat ludzkiej historii, te starożytne, historyczne miasta zawsze nas fascynują.

Ogromne podziemne miasto, uważane za jedno z największych na świecie, zostało odkryte w Turcji, na obszarze Kapadocji, w pobliżu wzgórza zwanego Fortecą Nevşehir. Datuje się je na 5 tysięcy lat wstecz.

Nevşehir i otaczające je tereny Kapadocji okazują się domem dla wspaniałej kolekcji podziemnych miast i wiosek.

To miasto zostało odkryte przypadkiem, kiedy to pracownicy budowlani w ramach miejskiego projektu odbudowy zburzyli 1500 budynków znajdujących się tuż nad nim. To odkrycie jednak przerwało ich pracę, i zamiast tego rozpoczęły się wykopaliska.

Z uwagi na swój rozmiar, miasto okazało się mieć takie udogodnienia, jak winnice, kuchnie, klatki schodowe, piwnice, stajnie, kaplice, a także prasę siemienia lnianego, używaną do produkcji oleju do lamp, co umożliwiło oświetlenie całego podziemia.

Uważa się, że miasto było samowystarczalnym kompleksem, z wieloma szybami wentylacyjnymi i kanałami wodnymi. Wielu uczonych utrzymuje, że takie podziemne miasta zostały zbudowane, żeby zapewnić mieszkańcom schronienie w razie niebezpieczeństwa.

Kapadocjanie mogli wycofywać się pod ziemię, a ogromne kamienne drzwi byłyby zamykane od środka, do tego każde piętro zamknięte oddzielnie.

Özcan Çakır, profesor z wydziału Geofizyki i Inżynierii na uniwersytecie Çanakkale Onsekiz Mart blisko Gallipoli, jeden z ekspertów zaangażowanych w wykopaliskach archeologicznych na tym terenie, uważa, że miasto to było wykorzystywane również jako magazyn na żywność i produkty rolne.

“Uważamy, że ludzie zajmujący się rolnictwem używali tuneli, żeby dostarczać produkty rolne do miasta. Zdaje się, że jeden z nich przebiega pod Nevşehir i dociera do odległego źródła wody.”

Szacuje się, że miasto zostało zbudowane między VIII a VII wiekiem p.n.e., i być może zostało powiększone za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego. Było najprawdopodobniej używane jako schron za panowania Imperium Achemenidów, i niektórzy przypuszczają, że było zbudowane przez Persów.

Choć dokładny rozmiar podziemnego miasta jest wciąż nieznany, wstępne wyniki badań zespołu geofizyków z Uniwersytetu Nevşehir wskazują na to, że jego powierzchnia to prawie 460 tysięcy metrów kwadratowych, a jego głębokość wynosi 113 metrów – jeśli to prawda, miasto to może się okazać największym tego rodzaju na świecie.

Jedną z największych tajemnic, otaczających tę niesamowitą konstrukcję, jest pytanie, jak tak obszerne miasto zostało zbudowane 5 tysięcy lat temu.

Burmistrz miasta Nevşehir, Hasan Ünver, oświadczył, że to odkrycie okaże się “perełką” wśród bogactw Kapadocji. Zamierza zbudować tam największy na świecie park zabytkowy, z luksusowymi hotelami i galeriami sztuki na powierzchni, oraz ścieżkami i muzeum pod ziemią.

“Planujemy nawet otwarcie podziemnych kościołów. Wszystko to jest niezwykle ekscytujące.”

Poniższe nagranie pokazuje obszar podziemnych jaskiń:

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

2 thoughts on “Pod ziemią odkryto ogromne, starożytne miasto – być może największe na świecie

 • 31 grudnia 2021 at 15:10
  Permalink

  Nie rozumiem – w jednym miejscu jest napisane, że miasto powstało 5 tysięcy lat temu, a w innym, że między VIII a VII wiekiem p.n.e. To w końcu kiedy? Bo to różnica jakichś marnych 3 tysięcy lat!

  Reply
  • 31 grudnia 2021 at 15:11
   Permalink

   Przepraszam – różnica oczywiście 2 000 lat

   Reply

Dodaj komentarz