fbpx

Ma 350 lat, powalczy o tytuł Drzewa Roku

Dąb Robert, majestatyczne drzewo rosnące na warszawskiej Białołęce, przyciąga uwagę zarówno mieszkańców stolicy, jak i entuzjastów przyrody z całej Polski. Zdobywając tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023, zaimponował ogółowi swoją historią i znaczeniem. Teraz, jako reprezentant stolicy, staje do walki o miano Drzewa Roku 2024 w ogólnopolskim konkursie, a jego unikalna opowieść zyskuje szansę na europejską scenę.

Ponad 350-letni Dąb Robert to żywy pomnik historii, cichy obserwator zmian przetaczających się przez wieki. Jego korzenie sięgają czasów, gdy Białołęka była jeszcze rolniczą wioską, a wokół niego rozpościerały się niezmierzone pola uprawne. Legenda głosi, że to bernardyni, pracujący nad odbudową wsi po zniszczeniach wojennych, posadzili to drzewo, tworząc trwały pomnik nadziei i odrodzenia.

Znajdujący się przy ulicy Kartograficznej, w pobliżu stadniny koni i szkoły podstawowej, Dąb Robert jest nie tylko naturalnym pomnikiem minionych czasów dla przyszłych pokoleń, ale też symbolem ekologicznej świadomości i szacunku dla przyrody. Jego obecność inspirowała lokalną społeczność do działań na rzecz utworzenia wokół niego parku, co podkreśla rolę drzewa jako centralnego punktu dla miejscowych inicjatyw społecznych i ekologicznych.

Wyróżnienie w konkursie Drzewo Roku jest nie tylko uhonorowaniem piękna i majestatu Dębu Roberta, ale także uznaniem jego wyjątkowego miejsca w sercach mieszkańców i w lokalnej historii. W obliczu współczesnych wyzwań związanych z ochroną przyrody, historie takie jak ta podkreślają znaczenie zachowania i celebracji naturalnego dziedzictwa.

Konkurs Drzewo Roku, organizowany przez Klub Gaja, stał się platformą dla uwydatnienia roli drzew w życiu wspólnot, zarówno pod względem ekologicznym, jak i kulturowym. Od wieloletnich dębów, przez buki, kasztanowce, aż po platany i grusze, finał konkursu prezentuje drzewa o niezwykłych historiach, będące świadkami przemian i często uratowane przed wycinką.

Dąb Robert, obok innych finalistów, reprezentuje nie tylko naturalne piękno i siłę, ale również symboliczną więź między naturą a kulturą, przypominając o potrzebie dbałości o nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze. Głosowanie w czerwcu na stronie drzeworoku.pl to okazja, by każdy mógł wyrazić wsparcie dla swojego faworyta i w ten sposób przyczynić się do promowania wartości, jakie drzewa wnoszą do naszego życia i środowiska.

Dodaj komentarz