fbpx

Dzięki tej 11-latce, kanadyjskie władze wzięły się za czyszczenie rzeki

11-letnia Stella Bowles  od zawsze chciała kąpać się w rzece, przepływające przez jej rodzinne miasto South Shore w Nowej Szkocji w Kanadzie. Rodzice nigdy jej na to nie pozwalali, z powodu wysokiego poziomu skażenia wody. Pewnego dnia dziewczynka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Włożyła kalosze i rozpoczęła testowanie poziomu zanieczyszczenia rzeki LaHave.

Jak się okazało, mieszkańcy odprowadzali nielegalnymi rurami zanieczyszczenia, prosto do LaHave, bez żadnej filtracji. W 2015 roku dziewczynka zebrała próbki i poddała je domowym testom, mającym na celu zbadanie poziomu zanieczyszczenia wody. Do swoich badań 11-latka użyła różnego rodzaju filtrów, a ostateczne wyniki odczytane z karty testowej enterokoków wykazały, że poziom zanieczyszczenia rzeki jest znacznie wyższy niż przewidują federalne standardy Kanady dotyczących pływania wpław lub pływania łódką. Źródłem zanieczyszczeń było 600 rur domowej roboty, którymi mieszkańcy wylewali ścieki prosto do rzeki.

W 2017 Stella Bowles przedstawiła swój projekt naukowy o skażeniu rzeki LaHave, na kanadyjskich targach naukowych. W trakcie tego samego roku, udało jej się również zwrócić uwagę kanadyjskiego rządu na ten problem. Władze zobowiązały się do wymiany wszystkich rur ze ściekami prowadzącymi do rzeki do 2023 roku.

Niedługo po odkryciu Stelli na brzegu rzeki pojawiła się duża tablica z ostrzeżeniem informującym o skażeniu. Powstała również strona na facebooku, gdzie wraz z matką dziewczynka chciała informować ludzi w temacie zanieczyszczenia wody. Aktywność na ich stronie przerosła najśmielsze oczekiwania a pozostali mieszkańcy nie mogli uwierzyć w to co dzieje się z ich rzeką.

 

Jednak najbardziej szokujące w tej historii jest to, jak bardzo mieszkańcy zanieczyścili własną rzekę i fakt, że jedyną osobą, która się tym na poważnie zainteresowała była 11 letnia dziewczynka. Wykazała się ogromną świadomością zagrożenia płynącą z takich zachowań, a biorąc udział w konkursie udało jej się zmobilizować władze do podjęcia działań w kierunku oczyszczenia LaHave.

Źródło: cbc.ca

Dodaj komentarz