fbpx

Trzy krytycznie zagrożone orki są w ciąży – informują naukowcy

Trzy ciąże odkryte u krytycznie zagrożonych orek mogą być kluczowe w ocaleniu tego gatunku. Samice sfilmowane zostały przez drony, w ramach badań przeprowadzonych przez naukowców w stanie Waszyngton. Badacze mają nadzieję, że przyszłe matki poradzą sobie z trudnymi warunkami i pomogą sprowadzić swój gatunek z krawędzi.

– Trzy domniemane ciąże zostały odkryte przez dwóch naukowców z USA, Holly Fearnbach i Johna Durbana – powiedział dyrektor grupy badawczej Ocean Wise zajmującej się ssakami morskimi.

– Populacja orki południowej jest krytycznie zagrożona. Zwierzęta te przez większość lat w ogóle się nie rozmnażają. Zatem trzy ciąże to naprawdę dobry znak, to ekscytujące i bardzo potrzebne – powiedział CBC News Lance Barrett-Lennard.

Obecnie zarejestrowano tylko 74 orki zamieszkujące wody południowe.

Badacz z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej Josh McInnes powiedział, że chociaż orki mają wysoki wskaźnik poronień i śmiertelności niemowląt, on i inni badacze są „podekscytowani” i „pełni nadziei”.

– Urodzenie się trzech cieląt, może bardzo pomóc. Pierwszy rok jest krytyczny, orki mają 50% szans na przeżycie. Trzymam kciuki z nadzieją, że przetrwają – powiedział McInnes.

Obok poronień,  istnieje wiele zagrożeń dla młodych orek. Jednak niedawno odkryte ciąże wydają się dość zaawansowane.

Krytycznie zagrożone

Orki zamieszkujące południe są na liście krytycznie zagrożonych gatunków. Jako przyczynę podaje się ograniczenie ilości pożywienia, z powodu nadmiernych połowów łososia, oraz ruch statków, które często okaleczają zwierzęta.

W czerwcu rząd federalny wydał tymczasowe nakaz ochrony orek zamieszkujących południowe wody, wzmacniając istniejące przepisy mające wpływ na ruch statków na terenach występowania tych zwierząt.

2 thoughts on “Trzy krytycznie zagrożone orki są w ciąży – informują naukowcy

Dodaj komentarz