fbpx

Nietypowe odkrycie w wiejskim karmniku. Lazurka ściągnęła ornitologów z całej Polski

Na jednej z podwarszawskich posesji – w Michałowicach – pojawiła się rzadka odmiana sikorki, która ostatni raz była widziana w 2004 r. w Białowieży. Obecność lazurki ściągnęła do wsi ponad 80 osób z aparatami, w tym ornitologów z Czech.

 

Pojawienie się lazurki w Polsce jest zjawiskiem nietypowym. Ostatni raz sikorkę widziano w 2004 r. w Białowieży, a ogółem zarejestrowano tylko 28 przypadków pojawienia się ptaka na terenie Polski. Lazurka upatrzyła sobie karmnik na jednej z wiejskich posesji, a dzięki regularnemu dokarmianiu zaczęła powracać w to miejsce nawet dwa razy w ciągu dnia.

Właściciele podwórka zrobili zdjęcie ptaka i wysłali do ornitologów z pytaniem o gatunek. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Ptasi znawcy przyjechali do Michałowic z aparatami – łącznie 80 osób, w tym obserwatorzy z Czech. Wszyscy gotowi, by uchwycić sikorkę w obiektywie.

Kiedy wszyscy czekali z aparatami, gotowi do sfotografowania rzadkiej odmiany ptaka, lazurka pojawiła się w karmniku na ok. 3 minuty. To wystarczyło, by  uwiecznić ją na zdjęciach, a następnie podzielić się odkryciem z resztą ornitologicznego świata. Zdjęcia przedstawiają ją w trakcie posiłku – jej biało-niebieskie upierzenie wzbudza zachwyt, ale również zdumienie, że na stołówkę upatrzyła sobie karmnik na polskiej wsi.

Przypomnijmy, że w Polsce żyje siedem gatunków sikor: bogatka, sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka i modraszka. Lazurka jest ptakiem, który rzadko się gniazduje, a na dom wybiera północne, chłodne kraje: Rosję, Białoruś, Ukrainę czy Finlandię. Lazurka jest spotykana również w Azji: w Afganistanie czy Japonii.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: menway.interia.pl

 

Dodaj komentarz