fbpx

Nowa Zelandia: Uprawa roślin ma zastąpić hodowlę zwierząt

Nowozelandczycy z roku na rok podchodzą coraz bardziej świadomie do ograniczania spożycia mięsa. Aż 1/3 obywateli tego kraju rezygnuje z produktów odzwierzęcych i opowiada się za wspieraniem rolnictwa opartego o uprawę roślin. W związku z tym Organizacja The Vegan Society wystosowała apel do władz o odejście od szkodliwych dla zwierząt i ludzi praktyk.

Celem członków organizacji jest wprowadzenie polityki umożliwiającej skuteczną walkę z uzależnieniem gospodarki kraju od hodowli zwierząt.  Swoje postulaty opierają oni na pozytywach aspektach inwestowania w uprawę roślin. Przemawiają za tym nie tylko względy etyczne, związane z dobrem istot żywych, ale również kwestie ochrony środowiska i zdrowia ludzi.

Przemysłowa hodowla zwierząt ma spory wkład w emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Vegan Society wyliczyło, że ograniczenie przemysłu mięsnego i zmiana nawyków żywieniowych obywateli, zmniejszyłaby ilość niebezpiecznych substancji w powietrzu aż o 42%.  Mimo zapewnień o humanitarnym chowie Nowa Zelandia plasuje się dopiero na 30 miejscu rankingu World Animal Protection, badającym standardy panujące zarówno w gospodarstwach, jak i ubojniach. W związku z tym, iż państwo to w 2014 roku zajmowało 1 miejsce w tym zestawieniu, członkowie Vegan Society postanowili zaapelować do władz o zmianę polityki związanej z rolnictwem i przywrócenie państwu dobrego imienia.

-“Musimy bardziej doceniać nasze zasoby i ożywić nasz krajobraz. Koniczne jest, by pokazać światu, że jesteśmy innowatorami i możemy dostarczać wysokiej, jakości owoce, warzywa i  zboża na eksport, a także zaspokajać nasze lokalne potrzeby”- brzmi fragment wniosku organizacji.

Twórcy inicjatywy zwracają także uwagę na to, jak ważna dla zdrowia jest obecność roślin w codziennym jadłospisie. Zastąpienie nadmiernego spożycia nabiału i produktów mięsnych owocami ziemi może zmniejszyć ilość zachorowań na otyłość i cukrzycę typu 2 wśród Nowozelandczyków. Ograniczenie w diecie produktów odzwierzęcych odsuwa również ryzyko chorób serca i układu krążenia. Według Vegan Society powszechność diety bogatej w rośliny i poprawa jakości powietrza mogą realnie przełożyć się na spadek ilości osób chorych na nowotwory.

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: f5.pl

 

Dodaj komentarz