fbpx

Zimny Księżyc, deszcz meteorów oraz inne zjawiska. W grudniu popatrz w niebo!

Jeśli nie przeszkadza Ci grudniowy chłód, wyjdź na zewnatrz i popatrz w niebo. Zjawiska astronomiczne w tym miesiącu są godne uwagi i nie dotyczą tylko Księżyca, który zaprezentuje ostatnią pełnię tego roku. 

Mars będzie najjaśniejszy między 7 a 8 dniem grudnia, kiedy dochodzi do tranzytu. Jest to przejście Księżyca bezpośrednio przez Marsa i będzie miało miejsce między późną nocą 7-go, a wczesnym rankiem 8-go, w zależności od lokalizacji. Czerwona Planeta będzie doskonale obramowana światłem Słońca przechodzącego wokół Ziemi. Szczegóły powierzchni Marsa będą tej nocy widoczne za pomocą teleskopów i lornetek.

Ostatnia pełnia Ksieżyca tego roku przypadnie na 8 grudnia, ale będzie się wciąż przepięknie prezentować 2 dni przed i po 8-mym grudnia. Jest ona znana jako Zimny Księżyc, z oczywistych powodów.

Zobacz też: Tego dnia warto spojrzeć w niebo. Takie zjawisko zdarza się raz na kilkanaście lat – Dobre Wiadomości (dobrewiadomosci.net.pl)

Również w grudniu przypada Przesilenie Zimowe, ostatni dzień jesieni i najdłuższa noc w roku.

Tej samej nocy będzie dobry czas, aby zobaczyć Merkurego, ponieważ wznosi się on w tym roku do najwyższego punktu na niebie i najdalej od zachodu Słońca.
Między 7 a 17 grudnia deszcz meteorów Geminidów będzie zasypywał niebo 120 wielobarwnymi strumieniami na noc, a jego szczyt przypadnie między 13 a 14 grudnia.

Między 17-tym grudnia,  a Bożym Narodzeniem można również zobaczyć deszcz meteorów Ursydów, który jest mniej spektakularny i przeznaczony raczej dla łowców i miłośników zjawisk kosmicznych. Zbiory meteorów nazwano kiedyś od gwiazdozbioru, z którego pochodzą – Geminidy od Gemini, a Ursidy od Ursy Niedźwiedzicy.

Spójrz na wschód około 2:00, aby zobaczyć Geminidy w szczytowym momencie, oraz na północ, aby zobaczyć Ursidy – Nów Księżyca 23 grudnia da najlepszą szansę na zobaczenie tego rzadkiego pokazu.

Przeczytaj też:

Kiedy do fryzjera? Fazy księżyca podsuną najlepszy termin (dobrewiadomosci.net.pl)

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz