fbpx

Innowacyjna polska kapsułka endoskopowa

Endoskopowa kapsułka to małe urządzenie mające kształt podobny do tabletki. Wykorzystuje się je do badań przewodu pokarmowego w celu diagnozy chorób jelita cienkiego, a w przyszłości planuje się poszerzenie jej zastosowań. Procedura ta jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, możliwa do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych. Maciej Wysocki, prezes oraz współzałożyciel start-upu BioCam, udziela odpowiedzi na pytania dotyczące endoskopowej kapsułki.
Czym jest i jak działa kapsułka endoskopowa?

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie z kamerą, które przechodzi przez cały przewód pokarmowy i wykonuje dziesiątki tysięcy zdjęć. Zdjęcia te są przekazywane do urządzenia mobilnego, a następnie na medyczną platformę w chmurze, gdzie mogą być analizowane przez lekarzy. Kapsułka jest zbliżona rozmiarem do witaminy C czy suplementów dla sportowców. Firma BioCam nie jest bezpośrednim wynalazcą endoskopii kapsułkowej, która istnieje od 21 lat i została wprowadzona przez izraelsko-amerykańską firmę.

Początkowo kapsułka była używana tylko do diagnozowania jelita cienkiego, zwłaszcza obszaru trudno dostępnego dla gastroskopii i kolonoskopii – tradycyjnych, inwazyjnych badań układu pokarmowego. Kiedyś ograniczenia energetyczne nie pozwalały na przejście kapsułki przez cały przewód pokarmowy, ale obecnie możliwości baterii pozwalają jej działać do kilkunastu godzin (około 12) i wykonać około 60 000 zdjęć całego przewodu pokarmowego. Dzięki temu kapsułka może przejść przez żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie i grube.

Kapsułka endoskopowa ma pewne ograniczenia w przypadku przełyku – przechodzi przez niego bardzo szybko, co może ograniczyć wartość diagnostyczną zdjęć. Niemniej jednak, kapsułka ma potencjał do diagnozowania większości schorzeń i patologii układu pokarmowego, w tym zmian nowotworowych.

Według raportu Deloitte, że w ciągu najbliższych kilku lat w Europie może zabraknąć 4 milionów pracowników służby zdrowia. Ta sytuacja sprawia, że automatyzacja oraz przeniesienie części możliwości diagnostycznych do badań zdalnych stają się oczekiwanymi rozwiązaniami. Wizyty w placówkach medycznych mogą powodować dyskomfort ze względu na sterylne korytarze czy kontakt z chorymi osobami.

Możliwość przeprowadzenia badania diagnostycznego w domowych warunkach, w otoczeniu dzieci czy zwierząt, wydaje się bardziej komfortowa. To z kolei sprawia, że coraz więcej osób może być zainteresowanych wykonywaniem badań. Automatyzacja i zdalne badania diagnostyczne mogą przyczynić się do zwiększenia dostępu do opieki zdrowotnej, obniżenia kosztów oraz poprawy jakości życia pacjentów.

Rola endoskopowej kapsułki we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego

Istotnym problemem społecznym jest fakt, że ludzie zgłaszają się na badania zbyt późno i zbyt rzadko. W przypadku nowotworów układu pokarmowego, takich jak rak jelita grubego, badania takie jak gastroskopia czy kolonoskopia często są wykonywane dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Wówczas konwencjonalne leczenie może być już nieskuteczne, pozostawiając pacjenta z jedyną opcją leczenia paliatywnego, co oznacza wyrok śmierci. Wczesna diagnoza, nawet o kilka lat czy miesięcy, mogłaby potencjalnie zapobiec tragedii.

Misją jest popularyzacja niskoinwazyjnej technologii endoskopii kapsułkowej w badaniach zdalnych przesiewowych, aby zwiększyć liczbę przeprowadzanych badań w odpowiednim czasie, gdy leczenie jest jeszcze możliwe. Dzięki endoskopowej kapsułce można wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawia rokowania dla pacjentów.

Co wyróżnia kapsułkę BioCam?

BioCam opracowuje kapsułkę endoskopową, która wyróżnia się na rynku, gdyż jest dedykowana do badania całego układu pokarmowego, z wyjątkiem przełyku. W przeciwieństwie do konkurencyjnych kapsułek, które są przeznaczone głównie dla diagnostyki jelita cienkiego lub w niektórych przypadkach jelita grubego. Kluczową cechą kapsułki BioCam jest możliwość przeprowadzenia badań całkowicie zdalnych, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii, gdy ograniczenie bezpośredniego kontaktu między pacjentami a personel medyczny ma ogromne znaczenie.

Kiedy kapsułka BioCam będzie dostępna na rynku?

Obecnie BioCam znajduje się przed etapem komercjalizacji, prowadząc pilotażowe badania na pacjentach w ramach eksperymentów medycznych. Przed wprowadzeniem kapsułki na rynek przewidziane są jeszcze badania kliniczne. Firma planuje przebadać co najmniej 200 pacjentów w Polsce i Europie do końca przyszłego roku. Kapsułka BioCam będzie dostępna na rynku europejskim po uzyskaniu certyfikacji medycznej CE, co pozwoli na wdrożenie technologii na terenie całej Europy.

W dłuższej perspektywie, BioCam zamierza wprowadzić swoją technologię na rynek Ameryki Północnej po uzyskaniu certyfikacji FDA, a także na inne, bardziej egzotyczne rynki światowe. Obecnie dostępne kapsułki endoskopowe na rynku polskim są wykonywane rzadko, głównie ze względu na brak refundacji. Koszty badania sięgają często 5-6 tysięcy złotych, a sam koszt zakupu konkurencyjnych kapsułek dla szpitala wynosi około 2600 złotych.

Jak przebiega badanie kapsułką endoskopową?

Przygotowanie do badania kapsułką endoskopową jest krótsze i wygodniejsze dla pacjenta w porównaniu z tradycyjnymi badaniami, takimi jak kolonoskopia. W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien spożyć ostatni posiłek około 11-12, a następnie przestrzegać diety płynnej. Wieczorem stosuje się preparat przeczyszczający układ pokarmowy. Przygotowanie do badania kapsułką endoskopową trwa zaledwie jeden dzień, podczas gdy przygotowanie do kolonoskopii może trwać nawet do 5 dni.

W dniu badania, pacjent rano powtarza podanie środka przeczyszczającego, aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić przemieszczanie się kapsułki przez układ pokarmowy. Po połknięciu kapsułki (około godziny 9-10), badanie trwa kolejne 10-12 godzin. Pacjent może spożywać płyny inne niż woda, np. kawę, po kilku godzinach od połknięcia kapsułki, a później zacząć jeść lżejsze posiłki. Po badaniu kapsułka jest wydalana z organizmu.

Procedura polegająca na pozostawaniu na czczo trwa niewiele ponad 24 godziny, co jest krótszym okresem i większym komfortem dla pacjenta w porównaniu z badaniami klasycznymi.

Dodaj komentarz