W Europie powstanie park narodowy większy niż Yellowstone. Obejmie także Polskę
Działacze ekologiczni planują utworzenie w Europie największego parku narodowego, którego zasięg miałby objąć kilka krajów, w tym Polskę. Jego powierzchnia ta miałaby liczyć kilkadziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych. Projekt nosi nazwę Międzynarodowy Park Karpat, jednym z jego celów jest ochrona drzew przed wycinaniem.
Aktywiści z Greenpeace podejmują wszelkie kroki, aby zabezpieczyć Karpaty poprzez stworzenie ogromnego rezerwatu. Miałby on funkcjonować w ośmiu państwach, w tym w części Polski. Teren Międzynarodowego Parku Karpat rozciągałby się na około 50 tysięcy kilometrów kwadratowych, obejmując różnorodną roślinność oraz zwierzęta, w tym niedźwiedzie, wilki i rysie.
Park Narodowy Yellowstone ma przy nim wyglądać skromnie – powstanie największy rezerwat w Europie
Puszcza Karpacka, rozciągająca się przez osiem krajów kontynentu, jest malowniczym i bogatym przyrodniczo obszarem. Jednak, według Greenpeace, nie ma wystarczającej ochrony. Z tego powodu organizacja pragnie utworzyć Międzynarodowy Park Karpat, którego głównym zadaniem będzie zabezpieczenie drzew przed wyrębem oraz ochrona zamieszkujących te tereny gatunków. Greenpeace wskazuje, że średnio co godzinę ubywa cztery hektary lasów karpackich.
– Wciąż co godzinę tracimy aż 4 hektary lasów karpackich. Tymczasem Unia Europejska w Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i w Prawie o odbudowie przyrody zobowiązała się zarówno do ochrony, jak i odtwarzania przyrody. Międzynarodowy Park Karpat jest tym, czego Europa potrzebuje, aby spełnić te zobowiązania i zatrzymać niszczenie karpackich lasów – mówi Aleksandra Wiktor z Greenpeace, cytowana przez oficjalny serwis organizacji. Park miałby zająć 50 tysięcy kilometrów kwadratowych na terenie Czech, Słowacji, Austrii, Ukrainy, Węgier, Serbii oraz Polski. W porównaniu z Parkiem Yellowstone w Stanach Zjednoczonych byłby więc sześciokrotnie większy, osiągając zarazem rozmiar Słowacji. Zdaniem aktywistów, skala projektu obejmuje w naszym kraju aż trzy województwa.
Greenpeace Polska: Międzynarodowy Park Karpat ma objąć te regiony
Przedstawiciele Greenpeace zaznaczają, że ten rozległy teren w kilku państwach uwzględni także znaczną część Polski. Według wstępnych ustaleń park miałby znaleźć się w obrębie województw śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego, sięgając fragmentów Pienińskiego Parku Narodowego, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. Dokładne linie graniczne nie zostały jednak jeszcze określone.
– Aby jak najszybciej ocalić polską część Puszczy Karpackiej, musimy ją pilnie objąć ochroną krajową, a w kolejnym kroku międzynarodową. (…) Niestety, póki co proces wyłączania lasów z wycinek jest zbyt wolny. Do tej pory niewiele się w tej sprawie zmieniło i polska część puszczy karpackiej nadal znika. (…) Najpierw ocalmy nasze polskie najcenniejsze lasy, ale też rozpocznijmy proces współpracy z innymi karpackimi krajami – podkreśla Aleksandra Wiktor.