fbpx

Widzenie za pomocą dźwięku. Echolokacja u ludzi istnieje

Tak zwana „echolokacja” lub „biosonar”, to coś, co stosuje wiele zwierząt, aby widzieć świat, w szczególności nietoperze i niektóre delfiny. Okazuje się, że echolokacja istnieje również u ludzi niewidomych, którzy z pomocą dźwięku mogą 'zobaczyć’ otaczający świat. 

Daniel Kish jest amerykańskim ekspertem od ludzkiej echolokacji i Prezesem World Access for the Blind, zarejestrowanej w Kalifornii organizacji non-profit założonej przez Kisha w 2000 r.

Kish jest niewidomy od trzynastego miesiąca życia. Dostrzeżono to, kiedy wydawał klikające dźwięki językiem, co pomagało mu w poruszaniu się. W miarę jak stawał się w tym coraz lepszy, nauczył się widzieć z pomocą klikania i słuchania odgłosu dźwięku odbijającego się od pobliskich przedmiotów.

Kish twierdzi, że z każdym kliknięciem jest w stanie zobaczyć błysk trójwymiarowego obrazu swojego otoczenia. Widzi budynki, samochody i wiele innych rzeczy. Kish jeździ nawet na rowerze po ulicach, używając echolokacji!

Organizacja „World Access for the Blind” (Dostęp do Świata dla Niewidomych) zrzesza osoby niewidome z ponad 30 krajów -to dzięki niej blisko 10 tysięcy osób nauczyło się widzieć z pomocą echolokacji!

Kish twierdzi, że rezultaty pojawiają się bardzo szybko! Jego organizacja wywiera ogromny wpływ na życie wielu osób. Strona The World Access for the Blind jest pełna wspaniałych historii. Kish mówi, że:

– Widzenie nie jest w oczach, ale w sercu i umyśle.

 

 

 

 

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz