fbpx

W Polsce odkryto ogromne złoża srebra, warte setki miliardów złotych

Polska przoduje w globalnych zapasach srebra — wynika z badań USGS (United States Geological Survey) — przewyższając gigantów takich jak Chiny czy Australia. Zgodnie z aktualnymi notowaniami giełdowymi, wartość tych zasobów przekracza 500 miliardów złotych.

Odnosząc się do amerykańskiej analizy, jesteśmy krajem, który dosłownie stoi na fortunie wartą setki miliardów złotych. Najnowsze sprawozdanie „Mineral Commodity Summaries 2024” od USGS ujawnia, że Polska zajmuje czołową pozycję w światowych rezerwach srebra.

Wartość szacowanych polskich złóż srebra, dochodzących do 170 tys. ton, osiąga około 127 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę bieżące ceny na rynkach światowych, wartość naszego srebra wynosi około 505 miliardów złotych. Mimo to, wykorzystanie tych bogactw pozostaje kwestią otwartą. Przy obecnym poziomie wydobycia, zasoby te wystarczą na następne 130 lat.

Według danych z 2023 roku Polska mimo posiadania największych zasobów nie plasuje się w czołówce pod względem ich eksploatacji. W zeszłym roku wydobyliśmy 1,3 tys. ton srebra, co dało nam piąte miejsce na świecie. Eksperci wskazują, że nasz kraj ma niezagospodarowany potencjał.

Przyszłość cen srebra wygląda obiecująco

Analitycy przewidują wzrost cen srebra, jeśli popyt na nie utrzyma się na obecnym poziomie lub wzrośnie. Mimo że srebra jest na świecie więcej niż złota, co wpływa na niższą cenę tego metalu, historyczne i bieżące relacje cenowe między tymi metalami wskazują na możliwość wzrostu wartości srebra.

Srebro, podobnie jak złoto, jest atrakcyjnym sposobem na zainwestowanie oszczędności, szczególnie w okresach, gdy tradycyjne metody oszczędzania tracą na wartości przez wysoką inflację, a konta oszczędnościowe obciążone są wysokimi podatkami od niewielkich odsetek.

Dodaj komentarz