fbpx

Muzeum udostępniło „Straż nocną” Rembrandta w ogromnej rozdzielczości. Widać każde pociągnięcie pędzla

Powstała reprodukcja “Straży nocnej” Rembrandta wykonana w niespotykanej dotąd rozdzielczości 717 gigapikseli.. Dzieło w takiej postaci można obejrzeć na stronie Rijksmuseum – holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie.

Datowane na 1642 rok dzieło Rembrandta Harmenszoona van Rijn ależy do najbardziej znanych obrazów malarza.

Dzieło Rembrandta Harmenszoona van Rijn datowane na 1642 rok. Aktualnie znajduje się ono w zbiorach holenderskiego muzeum narodowego. Po dwóch latach nieobecności i zakończeniu “Operacji straż nocna” powróciło na salę wystawową.

Jak czytamy w witrynie Rijksmuseum, przez ostatnie dwa lata kilkunastoosobowy zespół badał płótno, korzystając z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii. W finale prac wykonano reprodukcję przy użyciu aparatu Hasselblad H6D-400c MS, kosztującego bez obiektywu około 50 tys. euro. Powstało 8439 pojedynczych zdjęć o wymiarach 5,5 x 4,1 cm, a po ich połączeniu, z użyciem sztucznej inteligencji, wygenerowano plik o rozmiarze 5,6 terabajtów.

Dzięki pracy specjalistów fotokopię obrazu można oglądać z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Wystarczy kliknąć: > tutaj lub alternatywnie: > tutaj.

Więcej o pracy muzealników przeczytać można: > tutaj.

 

Dodaj komentarz