fbpx

Jak skutecznie schłodzić mieszkanie podczas upałów? 8 sprawdzonych sposobów

Podczas zimy marzymy o ciepłych słonecznych dniach, jednak kiedy nadejdą upały, szukamy sposobu, aby się schłodzić. Kiedy w mieszkaniu robi się zbyt gorąco, trudno w nim wytrzymać, zwłaszcza że większość nie jest wyposażona w klimatyzację. Jest jednak kilka rozwiązań, które mogą skutecznie obniżyć temperaturę w naszych czterech kątach. Warto je poznać, aby poprawić komfort podczas upałów.

Oto 8 sposobów na to, jak skutecznie schłodzić mieszkanie. Być może znacie kilka z nich, a może niektóre będą dla was zaskoczeniem. Najważniejsze, że wszystkie triki mogą przynieść wymierny efekt.

1. “Magiczne zasłony”

Zasłony można kupić niemal w każdym sklepie, ale działają cuda. Wybierz te w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym, albowiem odbijają najwięcej promieni słonecznych. Zmocz zasłony w zimnej wodzie i powieś na otwartych oknach. Nie odsłaniaj aż do zachodu słońca. Woda na zasłonach będzie chłodzić mieszkanie. To na prawdę działa!

2. Zastosuj tamy

W każdym mieszkaniu znajdują się pomieszczenia wyjątkowo ciepłe i które szybko się nagrzewają. Często jest to kuchnia, w której gotujemy, lub salon z wielkimi oknami. Aby ciepło z tych pomieszczeń nie przedostawało się do pokoju, w którym siedzimy, warto zamykać drzwi i tamować przepływ gorąca.

3. Wspomóż działanie wentylatora

Postaw przed wentylatorem miskę z zimną wodą. Do wody możesz dodatkowo dodać lód.

4. Otwórz się na chłód

W ciągu dnia nie wietrzymy mieszkania, jednak podczas chłodnych nocy to już co innego. Az do wschodu słońca warto trzymać odsłonięte i szeroko otwarte okna i drzwi balkonowe w całym mieszkaniu.

5. Pryskaj!

Trzymaj przy sobie lub w lodówce butelkę z rozpylaczem napełnioną wodą i pryskaj siebie oraz wszystko to, co zaczyna się nagrzewać (a woda tego nie zniszczy). Np. kamienne parapety, czy blat w kuchni.

6. Pokochaj rośliny

Wiele roślin, a przede wszystkim kaktusy, pobierając wodę z powietrza, obniżają temperaturę pomieszczenia. Warto więc je pokochać.

7. Więcej wody!

Jeśli mokre zasłony, miska z wodą pod wentylatorem i pryskanie parapetów nie przynosi oczekiwanych efektów, użyj jeszcze więcej wody. Możesz np. napełnić lodowatą wodą wannę i otworzyć drzwi do łazienki.

8. Ogranicz dopływ prądu
Nawet sprzęty, z których nie korzystamy, ale są podpięte do kontaktu, pobierają energię i nagrzewają się – bardziej lub mniej delikatnie. Dlatego warto wyłączyć absolutnie wszystko, z czego nie korzystamy.

Poniżej przedstawiamy jeszcze jeden sposób, jak wykonać domową klimatyzację, bez zasilania:

Klimatyzacja bez zasilania do samodzielnego wykonania w domu

 

One thought on “Jak skutecznie schłodzić mieszkanie podczas upałów? 8 sprawdzonych sposobów

Dodaj komentarz