fbpx

Klimatyzacja bez zasilania do samodzielnego wykonania w domu

Wszyscy marzymy o upalnym lecie. Prawda jest jednak taka, że ciężko jest wytrzymać tak wysokie temperatury na dłuższą metę. Mieszkańcy najgorętszych rejonów świata często muszą w upały zamykać się w domach, bo pogoda jest nie do zniesienia. Niestety w wielu ubogich krajach takich jak Bangladesz, sprawa ma się jeszcze gorzej, bo nie każdy może sobie pozwolić, chociażby na zakup wiatraka. W tym kraju prawie 30 tysięcy osób nie posiada w domach elektryczności, a temperatury w lecie wynoszą około 45 stopni.

Ten system okazał się prawdziwym przełomem! Agencja reklamowa z Bangladeszu wymyśliła bardzo mądre rozwiązanie, które przyniosło ulgę wielu ludziom. Eco-Cooler to klimatyzacja bez zasilania, którą można wykonać samodzielnie przy użyciu kartonu i plastikowych butelek. Wystarczy w kartonie zrobić otwory, a następnie przymocować przecięte na pół butelki (bez dna) do otworów. Taki sprzęt montuje się w oknach.

Jak to działa?

Gorące powietrze trafia do butelki, a następnie przechodzi przez szyjkę, gdzie staje się słabsze i chłodniejsze o około 5 stopni. Dla tych ludzi to spora różnica. Taki system zamontowało już ponad 25 tysięcy gospodarstw domowych.

 

 

Dodaj komentarz