fbpx

Klimatyzacja bez zasilania do samodzielnego wykonania w domu

Chociaż wszyscy tęsknimy za gorącym latem, rzeczywistość jest taka, że zbyt wysokie temperatury mogą być trudne do zniesienia na dłuższy okres. Osoby mieszkające w najcieplejszych miejscach na świecie często muszą w upały schronić się w swoich domach, ponieważ warunki pogodowe stają się nieznośne. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana w wielu uboższych krajach, takich jak Bangladesz, gdzie nie każdy ma możliwość zakupienia choćby wentylatora. W tym kraju blisko 30 tysięcy osób żyje bez dostępu do prądu, a temperatury letnie często dochodzą do około 45 stopni Celsjusza.

Agencja reklamowa z Bangladeszu zaprojektowała sprytne rozwiązanie, które przyniosło ulgę wielu osobom.to klimatyzator, który nie wymaga zasilania, a można go stworzyć samodzielnie z kartonu i plastikowych butelek. Wystarczy wykonać otwory w kartonie, a potem przytwierdzić do nich przecięte na pół butelki (bez dna). Takie urządzenie instaluje się w oknach.

Jak to działa?

Ciepłe powietrze wpływa do butelki, a potem przechodzi przez jej wąskie gardło, gdzie ulega ochłodzeniu o około 5 stopni. Dla tych osób to istotna różnica. Tego typu rozwiązanie zainstalowano już w ponad 25 tysiącach domostw.

Jak samemu zrobić domową klimatyzację Eco-cooler?

Aby zbudować własny domowy klimatyzator z butelek, znanego jako Eco-cooler, będziesz potrzebować tektury o rozmiarach twojego okna lub wentylatora, do którego chcesz go dołączyć. Przydatne będą też nożyczki oraz ostry nóż. Poniżej przedstawiamy instrukcje krok po kroku.

  1. Zbierz plastikowe butelki o podobnych rozmiarach, pamiętając, że im więcej ich użyjesz, tym skuteczniejszy będzie efekt chłodzenia.
  2. Dokładnie zmierz okno lub wentylator, do którego planujesz zainstalować Eco-cooler, a następnie wytnij z tektury (o grubości co najmniej 2 mm) element o odpowiednich wymiarach.
  3. W tekturze wytnij otwory o średnicy szyjki butelki. Muszą one być odpowiednio rozmieszczone, aby butelki nie stykały się ze sobą. Będziesz tam później montować butelki.
  4. Użyj nożyczek, aby odciąć dolną część butelek, tak aby część ze szyjką była długa na kilkanaście centymetrów.
  5. Odetnij górną część nakrętki butelki, aby można było ją później przykręcić do tektury, jednocześnie utrzymując otwór otwarty.
  6. Do wydrążonych otworów przykręć butelki i zamocuj tekturę do okna lub wentylatora.
  7. Eco-cooler montowany w oknie powinien być dodatkowo zabezpieczony z boków, aby zapobiec wnikaniu ciepłego powietrza. Pamiętaj, aby urządzenie zamontować tak, aby szeroka część butelki była zwrócona na zewnątrz, a szyjki butelek skierowane do wewnątrz pomieszczenia.

Poniżej wersja z wiatrakiem:

Dodaj komentarz