fbpx

Naturalnie występujący aminokwas, tauryna, może opóźniać starzenie

Badacze ujawnili, że naturalnie występujący aminokwas tauryna może mieć znaczenie w procesie opóźniania starzenia się.

Starzenie się jest wpisane w naturę żywych organizmów, jednak niektórzy ciągle poszukują sposobów na odwrócenie lub chociaż spowolnienie tego procesu. Nowe badania wykazały, że naturalnie występujący aminokwas, tauryna, jest związany z procesem starzenia się u myszy, małp i robaków, co sugeruje, że może on również mieć wpływ na starzenie się u ludzi. W miarę starzenia, nasze komórki i organy zaczynają działać mniej efektywnie. Na poziomie komórkowym, starzenie prowadzi do większej podatności na mutacje DNA podczas podziału komórkowego, zaburzeń w rozpoznawaniu i reakcji na składniki odżywcze, problemy z dostarczaniem energii przez mitochondria i gromadzenia się komórek, które przestają się dzielić. Czy jest jednak możliwe spowolnienie niektórych z tych procesów?

Naukowcy z Harry Perkins Institute of Medical Research w Australii Zachodniej, we współpracy z naukowcami z innych części świata, próbują dać odpowiedź na to pytanie, badając wpływ tauryny na starzenie.

W poprzednich badaniach zaobserwowano, że stężenie tauryny w krwi jest powiązane ze stanem zdrowia, ale nie było jasne, czy ma ona wpływ na proces starzenia się. Aby rozwiązać ten problem, badacze mierzyli stężenie tauryny we krwi i odkryli, że spadek poziomu tauryny naturalnie wiąże się z „cechami starzenia”, takimi jak upośledzenie funkcji organów — mówi Ankur Sharma, jeden z autorów badania.

Tauryna jest aminokwasem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest to jeden z najczęściej spotykanych aminokwasów w ludzkim ciele, pełniąc kluczową funkcję w rozwoju, odżywianiu i przetrwaniu komórek. Tauryna jest również obecna w owocach morza, szczególnie w skorupiakach i ciemnym mięsie, i jest często składnikiem napojów energetycznych.

Naukowcy zdecydowali sprawdzić, czy poziomy tauryny wpływają na proces starzenia się różnych gatunków. Karmili myszy, małpy i robaki tauryną lub roztworem kontrolnym. Okazało się, że myszy karmione tauryną żyły dłużej niż kontrolne. Ponadto, myszy karmione tauryną miały lepsze funkcje kości, mięśni, trzustki, mózgu, tkanki tłuszczowej, jelit i układu odpornościowego, co sugeruje ogólne poprawienie stanu zdrowia. Badacze zaobserwowali podobne efekty u małp, a także u robaków, które żyły dłużej.

„W modelach przedklinicznych, kiedy poziomy tauryny były podwyższone, okres zdrowia badanych zwierząt lub długość ich zdrowego życia wzrosła, a zwierzęta żyły dłużej” – wyjaśnia Sharma.

W badaniach nad wpływem tauryny na komórki badacze odkryli, że ta substancja chemiczna ma pozytywne działanie na oznaki starzenia.

„Badanie mechanizmów, które powodują, że suplementacja tauryną poprawia długość życia w zdrowiu, pokazało, że tauryna pozytywnie wpływa na kilka cech starzenia, takich jak starzenie komórek, uszkodzenia DNA i stany zapalne” – mówi Sharma.

Stan zapalny jest odniesieniem do przewlekłego, nisko stopniowego zapalenia związanego z postępującym starzeniem. Naukowcy planują przeprowadzić długoterminowe badania, aby zobaczyć, czy tauryna działa podobnie u ludzi.

„Jeśli istnieją czynniki starzenia we krwi, przywrócenie ich stężenia do „młodzieńczego” poziomu mogłoby być interwencją przeciw starzeniu, ale nie zostało to jeszcze sprawdzone u ludzi” – dodaje Sharma.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science.

Dodaj komentarz