fbpx

Algorytm stworzony przez Polaków chroni afrykańskie słonie

Warszawska firma Appsilon, we współpracy z brytyjskim University of Stirling, stworzyła aplikację, która zdobyła międzynarodowe uznanie za wykorzystanie sztucznej inteligencji do wsparcia ochrony przyrody. Mbaza AI, jak nazywa się aplikacja, została uznana przez UNESCO jako jedna z najważniejszych innowacji technologicznych na świecie, mających na celu realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Aplikacja została zaprojektowana z myślą o ochronie zagrożonych gatunków, takich jak słonie czy nosorożce. Korzysta ona ze sztucznej inteligencji do szybkiej i precyzyjnej klasyfikacji zdjęć z fotopułapek, co pomaga pracownikom parków narodowych i ekologom w ich pracy. Dzięki aplikacji, to co normalnie zajęłoby człowiekowi tygodnie lub nawet miesiące, może być teraz zrealizowane w ciągu kilku godzin. Mbaza AI potrafi przeklasyfikować 3 tysiące obrazów w ciągu kilkudziesięciu minut, dostarczając w ten sposób natychmiastowych informacji na temat stanu zagrożonych gatunków zwierząt i potencjalnych zagrożeń, takich jak kłusownictwo czy nielegalna wycinka lasów.

„Jestem pewien, że Mbaza AI ma wielki potencjał i może znacząco pomóc w wysiłkach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków” – mówi Filip Stachura, prezes Appsilon.

Atutem aplikacji jest fakt, że działa ona na zwykłym laptopie i nie wymaga dostępu do internetu. Dzięki temu sprawdza się w trudno dostępnych rejonach, gdzie dostęp do sieci może być problematyczny. „Specjaliści mogą szybko zebrać informacje nawet ze środka tropikalnej puszczy, do której dotarcie zajmuje kilka dni trudnej i męczącej wędrówki”, dodaje Stachura.

Aplikacja już zmieniła sposób pracy strażników przyrody w parkach narodowych w Gabonie i Kamerunie. Obecnie jest testowana także w Kongo.

Mbaza AI jest dostępna za darmo. Nazwa aplikacji wywodzi się z afrykańskiego słowa, które w lokalnym gabońskim narzeczu oznacza budkę strażniczą. Gabon jest bowiem miejscem, gdzie Mbaza AI zaczęła swoje działania. Kraj ten jest domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt, w tym słoni leśnych, których populacja zmniejszyła się o ponad 70% w ciągu ostatnich lat.

Wpływ, jaki aplikacja miała na ochronę dzikiej przyrody w Gabonie, był na tyle istotny, że przyciągnął uwagę specjalistów z Międzynarodowego Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI) pod auspicjami UNESCO. Organizacja ta ma ambicje stworzyć największą na świecie platformę skutecznych i etycznych rozwiązań AI, które miałyby na celu wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mbaza AI jest jednym z pierwszych kroków w tym kierunku.

Aplikacja jest częścią inicjatywy „Data for Good”. Appsilon, wspólnie z PAN, rozwija również w ramach tego programu systemy uczenia maszynowego do monitorowania planktonu Morza Arktycznego. Ta polska firma pokazuje, jak zaawansowane technologie mogą przyczyniać się do globalnej ochrony bioróżnorodności.

Dodaj komentarz