fbpx

Teleskop NASA zarejestrował gigantyczną “rękę” w kosmosie

NASA opublikowała zdjęcie wykonane techniką rentgenowską, które może wprawiać w osłupienie. Widać na nim ogromną “kosmiczną rękę”, która próbuje “sięgnąć” po znajdującą się wyżej chmurę. Naukowcy wiedzą, w jaki sposób powstała i czym tak naprawdę jest.

Kosmiczna “ręka” to nic innego, jak pozostałość po śmierci jednej z masywnych gwiazd, do której doszło na skutek wybuchu supernowej. Eksplozja wyrzuciła w przestrzeń większość materii gwiazdy i spowodowała powstanie tzw. pulsara. Jest to szybko rotująca gwiazda neuronowa, emitująca promieniowanie elektromagnetyczne.

Dziwna struktura w kosmosie, która przypomina ludzką rękę

To właśnie impulsy promieniowania elektromagnetycznego w połączeniu z odłamkami powstałymi podczas wybuchu supernowej przyczyniły się do wytworzenia struktury przypominającej ludzką dłoń. Zauważyli ją eksperci z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra NASA. Dostrzegli również, że nad “ręką” znajduje się gazowy obłok, znany pod nazwą RCW 89.

Jak podaje serwis LiveScience, pozostałość po supernowej znajduje się w centralnej części struktury przypominającej dłoń. Naukowcy nadali jej nazwę MSH 15-52. Obiekt leży około 17 tys. lat świetlnych od Ziemi. Według astronomów światło z eksplozji supernowej dotarło do nas blisko 1700 lat temu, co sprawia, że MSH 15-52 jest jedną z najmłodszych pozostałości po supernowych znanych w naszej galaktyce.

Dodaj komentarz