fbpx

Uczeń liceum Politechniki Łódzkiej wśród najlepszych biologów na świecie

Aleksander Skóra, uczeń Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej zdobył srebrny medal na 34. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ten sposób znalazł się wśród najlepszych młodych biologów na świecie. W czasie ceremonii wręczania medali wszedł na podium, trzymając polską flagę, szczęśliwy z ogromnego sukcesu, który odniósł.

Olek Skóra właśnie skończył II klasę o profilu biologiczno – chemicznym. Jego wychowawczyni, nauczycielka języka polskiego mgr Katarzyna Pawłowska-Raf mówi:

– Olek biologią pasjonuje się od wielu lat, do tego stopnia, że mówiąc o jakimś zwierzęciu lub roślinie, nie tylko potrafi je wnikliwie opisać, ale zna ich łacińskie nazwy. Jest wszechstronnym uczniem, osiąga znakomite wyniki z wszystkich przedmiotów. Mogę go również nazwać humanistą, jest oczytany i elokwentny, klasyka literatury polskiej nie ma dla niego żadnych tajemnic. W różnych sytuacjach lekcyjnych wykorzystuje znajomość cytatów z dzieł Mickiewicza czy Sienkiewicza. W ogóle wychowany został w duchu szacunku do tradycji i dawnej kultury. To chłopak o dużej wrażliwości i odpowiedzialności, bardzo koleżeński i życzliwy, jest lubiany zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna jest jednym z najważniejszych konkursów w dziedzinie biologii na świecie. Wzięło w niej udział ponad 320 utalentowanych młodych osób z 80 krajów, a także liczna grupa ekspertów w dziedzinie biologii z całego świata.

W ramach 34. edycji, oprócz szeregu warsztatów, uczestnicy przeszli kompleksową serię sześciu testów. Dwa z nich sprawdzały wiedzę teoretyczną i były realizowane za pośrednictwem komputera. Pozostałe cztery obejmowały eksperymenty, w szczególności w dziedzinie biochemii, biologii molekularnej roślin, bioinformatyki oraz ekologii i etyki.

Dodaj komentarz