fbpx

Ta mutacja genetyczna wydłuża życie. Co to oznacza dla nas?

Badacze odkryli, że bakterie, które żyją w kominach hydrotermalnych na dnie oceanów mogą przetrwać ekstremalne warunki. To mutacja genetyczna, która umożliwia mikroorganizmom bezbłędną syntezę białek. Bardzo możliwe, że ta wiedza pozwoli stworzyć leki, które będą przedłużać ludzkie życie w chorobie.

Organizmy jednokomórkowe, u których wykryto nową mutację genetyczną potrafiły przetrwać trudne warunki, chociażby takie jak brak tlenu czy temperatury przekraczające 100°C. Badacze postanowili sprawdzić, co się stanie, jeśli obdarzą tą mutacją inne organizmy – drożdże, muszki owocówki i nicienie. Eksperyment udowodnił, że żywotność tych organizmów znacznie się wydłużyła i podniosła ich wydajność.

Dzięki supernowoczesnej technologii CRISPR naukowcy wprowadzili odkrytą mutację do DNA drożdży Schizosaccharomyces pombe, nicieni Caenorhabditis elegans i muszek owocowych Drosophila. W efekcie tego zabiegu wszystkie eksperymentalne organizmy posiadały mniej „wadliwych” białek i były odporne na ekstremalne warunki, w tym wysokie temperatury. Ponadto długość życia muszek jak i nicieni wzrosła aż 9-23 proc. Organizmy te były zdrowsze i przejawiały wyższą aktywność, również w sferze rozrodczej.

Autorzy badania poinformowali, że jest pewien minus. Nowa mutacja spowolniła wzrost zmodyfikowanych organizmów – tym samym stwarzając zagrożenie w przypadku potrzeby „walki”.  Bardzo możliwe więc, że mutacja ma ona zastosowanie u gatunków żyjących jedynie w bardzo wymagających warunkach natychmiastowego przystosowania. Niewykluczone jednak, że wiedza o mutacji genetycznej pozwoli w przyszłości ulepszyć farmakologię, która ma zastosowanie u osób z chorobami dziedziczonymi, takimi jak choroba Alzheimera.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz