fbpx

Ważne odkrycie. Ta roślina hamuje namnażanie wszystkich wariantów koronawirusa

Substancja pozyskana z łoczydła apulijskiego o nazwie tapsigargin silnie hamuje namnażanie się w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa. Naukowcy twierdzą, że środek ten może znaleźć zastosowanie w ochronie przed infekcją i w jej zwalczaniu.

Badacze z University of Nottingham informują na łamach pisma „Virulence”, że otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) związek o nazwie tapsigargin silnie blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV2.

Jużwcześniejsze doświadczenia pokazały, że substancja ta podawana w małych dawkach uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV2.

Nowe eksperymenty

Naukowcy w najnowszych eksperymentach porównali w pierwszej kolejności aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa — alfa, beta i gamma. Wariant delta mnożył się 4 razy szybciej niż wariant alfa — i 9 razy szybciej niż beta. Jednocześnie najsprawniej przenosił się do kolejnych komórek. Jak się też okazało, infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny, tzn. wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.

Jednak badacze mają też dobrą wiadomość. W badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.

“Tapsigargin jest skuteczny”

— Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom — mówi kierujący pracami prof. Kin Chow Chang.

— Wyniki te wspólnie wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancja terapeutyczna — dodaje.

Warto dodać, że WHO ciągle poszukuje nowych metod w walce z wirusem, biorąc pod uwagę także naturalne leki ziołowe.

WHO będzie testować naturalne leki ziołowe na koronawirusa

 

One thought on “Ważne odkrycie. Ta roślina hamuje namnażanie wszystkich wariantów koronawirusa

Dodaj komentarz