fbpx

Zmiany w naturze a doświadczenia życiowe

 

Natura przemawia do nas nieustannie. Poprzez kształty, kolory, tekstury, zapachy i życie zwierząt oraz roślin, wyraża ekspresję świata i twojego życia. Jeden z najpotężniejszych znaków jakie oferuje natura wynika z jej cykli. Przykłady początków i końców, narodzin i śmierci, wyczerpania i odnowy odnajdujemy wszędzie dookoła, ale wciąż zapominamy, że to jedynie odzwierciedla proces nieustannej zmiany. Zmiana, konieczna dla procesu wzrostu i ewolucji, będzie zawsze czymś absolutnie naturalnym. Jedyna różnica leży w stopniu w jakim stawia się jej opór.
Można mieć wrażenie, że zmiana jest czymś przymusowym. Jednak pozwalając temu, co pragnie się ujawnić, aby płynęło naturalnie, ścieżka staje się dużo łatwiejsza. Próby kontrolowania czy ujarzmiania zmiany spowodują, że na naszej drodze pojawią się trudności i ból. Wszechświat uczy nas o ciągłej metamorfozie poprzez zmiany pór roku.

139

Zauważ, że to stopniowe przyzwalanie. Zmiana jednej pory roku w kolejną nigdy nie jest gwałtowna czy natychmiastowa – jest procesem łagodnego przechodzenia i stopniowania. Zima rozkwita w wiosnę. Lato przemienia się w jesień. Pory roku nie tylko wyraźnie ilustrują narodziny nowego, radosne upajanie się, uwalnianie i bezruch, ale pokazują także nam, kiedy to robić. Cykle natury prowadzą nas w głębszy sposób, zamierzony i pokazujący kierunek.
Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego pewne doświadczenia pojawiają się w szczególnych okresach twojego życia, w konkretnych porach roku? Dzieje się tak, ponieważ ukazywany ci jest pewien swoisty cykl danego doświadczenia. To może być praca, związek, projekt czy zachowanie. Zauważ kiedy różne rzeczy mają początek w twoim życiu. Zauważ kiedy zachęcają cię do zabawy, cieszenia się, upajania, i kiedy cię inspirują. Uświadom sobie, kiedy zachęcają cię do odpuszczenia – szczególnie tego, co potrzebuje być uwolnione. Słuchaj uważnie, kiedy jesteś proszony o bycie otwartym, bezbronnym czy wyciszonym. Każda część ciebie, jako ty, jako dążenie czy jako doświadczenie, ma swój cykl i rytm.

pory-roku-ARTICLE_MAIN-35640
Pory roku zawsze podpowiedzą ci następny krok. Wiosna jest czasem nowych początków i narodzin. Lato jest porą celebrowania, radości, zabawy i odpoczynku. Jesień przynosi czas odpuszczania, uwalniania i zmiany. W końcu zima zaprasza do obnażenia się, bycia wyciszonym i wejścia do wewnątrz.
Jeśli zaczynasz coś nowego, pozwól porze roku być twoim przewodnikiem. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, pory roku pokażą ci jakich zmian dokonywać w chwilach, gdy pojawiają się sukcesy czy wyzwania. W ten sposób nie będziesz trwał w reaktywności, ale w rytmicznej aktywności i elastyczności. Będziesz łączył się z jednością, aby pomagała ci w płynnym przechodzeniu oraz integracji pojawiających się sytuacji i doświadczeń. Niezależnie czego obecnie doświadczasz, ani kiedy to się zaczęło, oceń to z nowej perspektywy, opierając się na porze roku, która właśnie wybrzmiewa. Energie różnych okresów roku będą wspierały kroki, które należy podjąć oraz działania, które trzeba wdrożyć… o ile pozwolisz na rytm, połączenie i dialog. Nie musisz mi wierzyć – po prostu spróbuj.

Fragment pochodzi z książki Simran Singh – Rozmowy z Wszechświatem: wszystko co nas otacza, nieustannie do nas przemawia

 

Dodaj komentarz