fbpx

Medytacja i neuroplastyczność mózgu

10451779_m-665x309

Niegdyś uważano, że mózg człowieka zostaje zaprogramowany na stałe w sposób nie podlegający zmianie już w momencie narodzin, czyli że mogliśmy się urodzić sprytni i mądrzy albo nierozgarnięci… i tak już pozostanie. Postępy w dziedzinie biologii molekularnej oraz obrazowania pracy mózgu pokazały jednak zupełnie inną perspektywę. Okazuje się, że mózg jest niezwykle plastyczny – niczym super-gąbka. Nieustannie się zmienia, adaptuje i reaguje na bodźce zewnętrzne.
Każde przeżycie z dzieciństwa, każdy uśmiech, opowieść na dobranoc czy zabawa w „a kuku”, wyzwalają reakcję elektryczną w ścieżkach neuronalnych mózgu niemowlęcia, tworząc tym samym fundament dla jego przyszłych myśli. Doświadczenia z dzieciństwa nie tylko wpływają na rozwój naszej osobowości, ale także kształtują nasze zachowanie. Geny decydują o pewnych podstawowych funkcjach mózgu, ale „środowisko” szybko przejmuje pałeczkę, dostarczając zindywidualizowanych „ostatecznych poprawek”. Proces rozwoju mózgu podlega wpływowi nie tylko genów, ale także środowiska, które udziela instrukcji odnośnie ogólnej budowy mózgu. Uświadomienie sobie tej prawidłowości może być dla ciebie przytłaczające, lub przeciwnie – ekscytujące. Z jednej strony świadczy to o tym, że rodzice nie są w stanie wpłynąć na wszystkie aspekty rozwoju dziecka. Jednak z drugiej – mogą z pewnością zapewnić mu takie środowisko, które sprzyja optymalnemu rozwojowi jego potencjału. Oznacza to, że rodzice mogą wpływać na strukturę mózgu dziecka i, na podobnej zasadzie, ty sam również możesz dokonywać zmian w swoim mózgu.

b3f88fa4757da927cf0b3e1ac56a390b
Odkąd przyszedłeś na świat, twój mózg aż tętnił aktywnością, tworząc niesamowitą ilość połączeń (synaps) między neuronami. W ciągu pierwszego roku życia liczba synaps zwiększyła się dwudziestokrotnie z około 50 bilionów do 1000 bilionów. Ścieżki neuronalne ulegają wzmocnieniu przez bodźce, które niemowlę odbiera za pomocą narządów zmysłu. W pierwszym roku życia kształtują się istotne obwody neuronalne dzięki wzmacnianym połączeniom między komórkami mózgowymi.
Połączenia neuronalne, które nie są wzmacniane, słabną (podobnie jak wspomnienia, których regularnie nie przywołujemy). Proces ten dotyczy w szczególności pierwszego roku życia, ale zachodzi właściwie przez całe nasze życie. Nazywamy go „przycinaniem połączeń synaptycznych” (ang. pruning) lub zasadą – „tracisz to, czego nie używasz”. Polega ona głównie na tym, że połączenia neuronalne, które nie są regularnie odnawiane i stymulowane zostają „uśpione” i tracimy do nich dostęp.

136f082782565db2f6edbbfaca5fd7f5
W wieku przedszkolnym mózg jest najbardziej receptywny, dlatego dziecko uczy się w sposób naturalny i bez żadnego wysiłku. Jednak człowiek dorosły musi stymulować swój mózg, wprowadzając go w stan większej receptywności. Ponieważ już dawno wyszliśmy z wieku przedszkolnego, najłatwiej nam osiągnąć taki stan pasywnej, wolnej od zakłóceń, bezczasowej receptywności w trakcie medytacji lub głębokiego wyciszenia. Nie ma bardziej skutecznego i pożytecznego narzędzia, umożliwiającego uzyskanie głębokiej wiedzy, prawdziwej radości i wewnętrznego spokoju niż codzienna medytacja.

Young woman performing yoga pose in living room
Young woman performing yoga pose in living room

Medytacja zabiera cię do Źródła. Przenosi cię z poziomu „problemu” na poziom rozwiązania. Uwalnia od negatywnych myśli i rozpuszcza stare uwarunkowania. Nie zajmuje się żadnym problemem z osobna, ale pozwala umysłowi wyjść poza rzeczywistość problemów.
Zachęcam cię do codziennej medytacji. Ona jest bardzo pomocna w przerywaniu nieskończonego strumienia myśli, przesyłaniu komunikatów każdej komórce ciała, transformacji energii, która podtrzymuje sztywne nawyki i utrwalaniu nowych intencji. Jeśli zaangażujesz się w wykonywanie tej łagodnej praktyki, twoja świadomość znacznie się poszerzy w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli w natłoku obowiązków przestaniesz regularnie medytować, powróć do tego jak najszybciej, ponieważ medytacja powinna być ostatnią rzeczą z jakiej rezygnujesz.

medytacja-natura
Zaplanuj, że każdego dnia poświęcisz trwaniu w ciszy ze swoim Prawdziwym Ja piętnaście minut rano i piętnaście wieczorem – lub więcej, jeśli tylko będziesz mieć na to czas… chociaż nie jest to konieczne.

 

Fragment pochodzi z książki Johna Flaherty – Bez Uzależnień: dla tych, którzy szukają prawdziwej wolności

wydanej nakładem Wydawnictwa Biały Wiatr – www.bialywiatr.com

banner)strona_główna_bez_uzależnieńfoto: commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz