fbpx

Prezydent podpisał ustawę chroniącą lasy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni — podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Jak przypomniała Kancelaria, przepisy są odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami dyrektyw siedliskowej i ptasiej.

Wskazała, że nowela wprowadza m.in. wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowuje sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych, a także odległości (co najmniej 25 m) od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego, gdzie nie stosuje się cięć zupełnych. Ponadto, określa średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz