fbpx

Koronawirus będzie w Hiszpanii traktowany jak zwykła grypa. Koniec z testami

W poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez potwierdził, że Hiszpania chce zmienić sposób monitorowania rozwoju pandemii. Jak podaje gazeta “El Pais”, koronawirus ma być traktowany jak kolejna choroba układu oddechowego. Oznacza to m.in. odejście od regularnego testowania.

Pandemia COVID-19 rozpoczęła się dwa lata temu. W ciągu tego czasu wprowadzano lockdowny, szczepienia, pojawiały się kolejne fale, nowe warianty — wydaje się, że pandemia pokazała już nam wszystkie swoje oblicza. Z takiego właśnie założenia wyszły hiszpańskie władze, które uznały, że z istnieniem wirusa SARS-CoV-2 trzeba się oswoić.

Koniec z testami

Władze Hiszpanii od miesięcy pracują nad planem stopniowego odejścia od powszechnego nadzoru nad zakażeniami koronawirusem na rzecz tak zwanego nadzoru “punktowego” — ustalili dziennikarze z “El Pais”.

Potwierdził to również premier Hiszpanii w rozmowie z radiem Cadena SER.

— Mamy warunki, aby stopniowo i z ostrożnością, otwierać debatę na poziomie technicznym i europejskim, aby ocenić ewolucję tej choroby przy użyciu innych parametrów niż do tej pory — powiedział Pedro Sanchez.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim odejścia od regularnego testowania i raportowania każdego kolejnego przypadku. Oznacza to koniec testowania każdej osoby, u której udało się zaobserwować jeden z symptomów zakażenia koronawirusem. Na razie nie jest to możliwe, ze względu na prawo międzynarodowe, które wymaga prowadzenia skrupulatnych statystyk i odnotowywania wszystkich przypadków.

Testowanie w skali całego kraju miałoby zostać zastąpione przez badanie prowadzone jedynie w kluczowych punktach. Lekarze w placówkach zdrowia czy szkołach będą obliczać zagrożenie poprzez zbieranie informacji z konkretnych regionów, co pozwoli przewidywać skalę i kierunek dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Koronawirus jak grypa

Nie należy mylić zmiany systematyzacji COVID-19 jako choroby z bagatelizowaniem zagrożenia. Nie bez powodu akurat Hiszpanie rozważają wprowadzenie takich zmian. Hiszpańskie społeczeństwo jest w 81 proc. w pełni zaszczepione, a 85 proc. mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Daje to większą swobodę w luzowaniu obostrzeń covidowych.

Plan, który zapowiadają Hiszpanie, przygotowywany jest już od lata 2020 roku. Na razie nie wiadomo, od kiedy rozpocznie się jego wprowadzanie.

 

 

2 thoughts on “Koronawirus będzie w Hiszpanii traktowany jak zwykła grypa. Koniec z testami

Dodaj komentarz