fbpx

Joga i kawa odmładzają nasz organizm

Polski zespół naukowy ogłosił odkrycie nowych genów wpływających na proces starzenia, badając epigenetyczne zegary naszych organizmów. W swoich badaniach wskazali również na elementy, które mają największy wpływ na odmładzanie lub przyspieszanie starzenia. Dr hab. Ewelina Pośpiech, współautorka badań, podkreśla: „Zawsze można zmienić styl życia, by realnie oddziaływać na starzenie się”.

W ramach projektu EPIGENOM, zajmującego się analizą epigenomu dla celów kryminalistycznych i diagnostycznych, naukowcy z takich instytucji jak Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Łódzki oraz AIS.PL Sp. z o.o, przeprowadzili badania na około tysiącu próbek. Było to pierwsze tego rodzaju badanie w Polsce przeprowadzone na tak dużą skalę.

Dr hab. Ewelina Pośpiech z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówi: „Od 2019 roku w projekcie EPIGENOM skupiamy się na epigenetyce starzenia, badając związek między zmianami epigenetycznymi DNA a stylem życia i szybkością starzenia. Naszym celem było dokładne zbadanie zegarów epigenetycznych w polskiej populacji”.

Dr Pośpiech zauważa, że obecnie skupienie się na odmłodzeniu populacji jest lepszą strategią niż wydatki na leczenie chorób. „Odkrycie solidnych biomarkerów starzenia jest kluczowe do obiektywnego analizowania tego procesu”, dodaje.

Badanie ujawniło, że joga, techniki relaksacyjne i medytacja mają pozytywny wpływ na odmładzanie epigenetyczne, podobnie jak regularna aktywność fizyczna. Dr Pośpiech wskazuje też na picie kawy jako na czynnik odmładzający, zaznaczając, że korzystne efekty zaobserwowano u osób pijących 1-3 filiżanki dziennie.

Badacze zidentyfikowali również palenie papierosów jako główny czynnik przyspieszający epigenetyczne starzenie się. „Palący są biologicznie o około cztery lata starsi niż niepalący”, wyjaśnia dr Pośpiech. Badanie pokazało również, że spożywanie dużych ilości mięsa i odpowiednia długość snu mają wpływ na proces starzenia.

„Starzenie zależy od genów oraz stylu życia”, zauważa dr Pośpiech, dodając, że nowo odkryte geny wpływają na starzenie. Podkreśla również, że mężczyźni starzeją się szybciej niż kobiety – biologicznie są o około dwa lata starsi.

Wyniki badań mają zastosowanie w diagnostyce, ocenie ryzyka chorób i w interwencjach klinicznych, a także w kryminalistyce. „Dobrze rozumiejąc wpływ stylu życia na zdrowie, możemy lepiej dostosować leczenie i poprawić jakość życia pacjentów”, wyjaśnia dr Pośpiech.

Dodaj komentarz