fbpx

Pierwsza czarnoskóra kobieta, która uzyskała stopień doktora w dziedzinie fizyki nuklearnej na Uniwersytecie Floryda

Absolwenci Uniwersytetu Stanowego Florydy (FSU)  otrzymali już swoje świadectwa. A wśród nich kobieta, która na pewno przejdzie do historii.

Kalisa Villafana stwierdziła, że nadal jest trochę zszokowana, ale czuje się dobrze. Mówi, że to wszystko zasługa jej rodziny, przyjaciół, i samego uniwersytetu, którzy jej pomagali.

“Wsparcie, które otrzymałam, jest jedynym powodem, dla którego mi się udało” – mówi.

Kalisa pochodzi z Trinidadu i Tobago, państwa Ameryki Południowej w archipelagu Małych Antyli. Uwielbia nauki ścisłe, a wkrótce stanie się pierwszą czarnoskórą kobietą, która uzyska stopień doktora w dziedzinie fizyki nuklearnej na Uniwersytecie Stanowym Florydy.

“Mam nadzieję, że zachęcę w ten sposób innych młodych ludzi, także z mniejszości narodowych, do realizacji swoich pragnień, nawet jeśli nie wyglądają jak większość osób” – powiedziała Kalisa.

Po drodze Kalisa zdołała także osiągnąć inne rzeczy. Przeprowadzała eksperymenty w krajowych laboratoriach takich jak Gammasphere, znanego np. z filmu “Hulk” z 2003 roku, a jej prace zostały opublikowane w najlepszych naukowych czasopismach.

“Jest błyskotliwa, a zarazem zabawna. Ma świetne poczucie humoru, co jest niezbędne przy naukach ścisłych, bo nie zawsze wszystko się udaje” – powiedział Mark Riley, dziekan szkoły, absolwent FSU. – “Czasem po prostu musisz się pozbierać, próbować dalej, i przekopywać się przez stosy danych.”

Riley, jeden z profesorów Kalisy, towarzyszył jej od początku. Nie zawsze było łatwo.

“Chciałam się poddać, jak to bywa w trudnych sytuacjach i nowych doświadczeniach, ale zarówno mój profesor, jak i cały wydział fizyki na FSU dopilnowali, żebym tego nie zrobiła. To chyba tylko dzięki nim nadal tu jestem” – zwierzyła się.

 

Młoda kobieta ma już zapewnioną posadę po ukończeniu studiów – pod koniec miesiąca zaczyna pracę w firmie Intel Corporation w Arizonie.

Swój licencjat uzyskała na Uniwersytecie A&M na Florydzie, następnie wróciła do Trinidadu i Tobago, żeby pracować. Po roku stwierdziła, że wyższy stopień zapewni jej lepsze możliwości rozwoju zawodowego, więc postanowiła wrócić do Tallahassee, stolicy Florydy, tym razem na FSU.

“Jeśli chodzi o studia doktoranckie, musisz wiedzieć, że ci się uda, i że inni chcą, by ci się udało” – mówi. – “Tak właśnie było na FSU. Żadna inna szkoła, jaką odwiedziłam, nie wywarła na mnie podobnego wrażenia.”

Podczas studiów na FSU, Villafana działała jako mentor dla studentów należących do mniejszości narodowych, zachęcając ich do studiów podyplomowych. Jej celem jest dalsze zachęcanie młodych ludzi ze swojej ojczyzny do pójścia do szkoły swoich marzeń.

“Chcę im pokazać, jak to można zrobić” – mówi. – “W Trinidad, wiele osób nie wie, jak dostać się do Stanów Zjednoczonych i uzyskać stopień doktora z pomocą finansową ze strony szkoły. Nie wiedzą, jak z zagranicznego studenta z wysp zostać doktorem w USA.”

Marzeniem Kalisy jest praca jako fizyk medyczny, specjalizujący się w badaniach nad rakiem. Teraz jednak nie może się doczekać ceremonii rozdania dyplomów, gdzie razem z dwoma innymi kobietami, Rebeką Lubna i Marią Anastasiou, oficjalnie ukończą szkołę.

“Mam nadzieję, że zmotywuje to inne młode dziewczyny, mimo że fizyką nuklearną zajmują się głównie biali mężczyźni” – powiedziała. – “Może dzięki temu zobaczą, że one również mogą to zrobić. Obecnie nie ma nas wielu, ale nadal jesteśmy. To już coś.”

Kalisa Villafana zostanie również 96. czarnoskórą kobietą w kraju ze stopniem doktora z fizyki.

Źródło: wtxl.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz