fbpx

Zapomnij o „małej czarnej”. Inteligentne ubrania potrafią dziś zmieniać kolor zależnie od twojego nastroju

 

Nowoczesna, „inteligentna” sukienka, zaprezentowana niedawno w Anglii, potrafi zmieniać kolor zależnie od nastroju osoby, która ją nosi. To innowacyjne ubranie wyposażone jest w czujnik, który dokonuje pomiaru częstotliwości oddechu, a następnie pobudza wbudowany w materiał grafen do zmiany koloru sukienki. Podczas szybkich oddechów sukienka „świeci” w odcieniach fioletu, natomiast głębokie oddechy nadają ubraniu lekko turkusową barwę.

Jak to działa?

We wnętrzu materiału sukienki wbudowany jest czujnik, który mierzy częstotliwość oddechu modelki. Podczas wykonywania wdechów i wydechów powietrza, czujnik ulega rozciągnięciu i kurczeniu, co pobudza grafen wbudowany w zewnętrzną warstwę materiału sukienki do zmiany jej koloru. I tak: szybkie oddechy stymulują fioletowy odcień materiału, głębokie wdechy „świecą” na turkusowo, a powolne oddychanie nadaje ubraniu kolor zielony.

Ta inteligentna sukienka została stworzona przez Londyńską firmę Cute Circuit (w luźnym tłumaczeniu: Słodkie Złączki), która zasłynęła z kolekcji ubrań noszonych przez celebrytki Katy Perry i Nicole Scherzinger. Sukienka ta jest zasilana przez miniaturową baterię i po raz pierwszy została zaprezentowana w centrum handlowym Trafford Centre w mieście Manchester w Wielkiej Brytanii.

Francesca Rosella, projektantka sukienki twierdzi, że najbardziej niesamowitą innowację stanowiło użycie grafenu, który nie tylko potrafi przewodzić prąd elektryczny, ale również jest przezroczysty. Trójkątny fragment sukienki w rejonie biustu wykonany został właśnie z grafenu, który samoczynnie przewodzi prąd, dzięki czemu nie są potrzebne żadne kable elektryczne, aby sukienka świeciła różnymi kolorami. To ubranie pokazuje zaledwie ułamek możliwości, jakie oferuje grafen. Posiadając materiał przezroczysty, przewodzący prąd, bardzo lekki i działający jako czujnik można stworzyć kolekcję odzieży sportowej oraz codziennej, wzbogaconej w najnowocześniejsze technologie. Pod mikroskopem, struktura grafenu jest sześciokątna i ma kształt diamentu, co zostało wykorzystane przy tworzeniu tej sukienki.

Richard Paxton, główny menedżer centrum handlowego Trafford Centre, połączył siły ze spółka Cute Circuit oraz Narodowym Instytutem Badań nad Grafenem przy Uniwersytecie w Manchester, aby stworzyć „ekskluzywną małą czarną” uznaną za „bezcenną”. Jego zdaniem technologia i świat mody wspólnie stworzyły najbardziej zaawansowaną technicznie sukienkę na świecie, która może w przyszłości rozpocząć nowy trend mody, pożądany przez miliony klientów.

Dr Paul Wiper, naukowiec z Narodowego Instytutu Badań nad Grafenem powiedział, że „ta sukienka jest jedyna w swoim rodzaju i pokazuje, co kreatywność, wyobraźnia i potrzeba innowacji potrafi dokonać przy użyciu grafenu i innych, zbliżonych do niego dwu-wymiarowych materiałów”.

Na obecną chwilę, koszt wytworzenia tej sukienki oraz jej ewentualna dostępność w sprzedaży detalicznej pozostają nieznane. Twórcy sukienki maja jednak nadzieję, że technologia ta może być w przyszłości użyta do wytworzenia odzieży, którą będzie można zaprogramować do wyświetlania dowolnych wzorów i kolorów.

 

 

Źródło: dailymail.co.uk

Tłumaczenie: Dragatka

 

Dodaj komentarz