fbpx

Dokuczają ci bóle głowy lub migreny? Sięgnij po doskonałą pozycję światowego eksperta

Bóle głowy i migreny to jedne z najczęstszych przypadłości, które dokuczają człowiekowi. Są o tyle przykre, że często trudno stwierdzić ich przyczynę, ustalić częstotliwość i nasilenie oraz jakoś zabezpieczyć się przed kolejnym atakiem.

Tym bardziej cenna wydaje się książka Koniec z migreną. 150 sposobów żeby powstrzymać ból renomowanego neurologa dr Alexandra Mauskopa, światowej sławy eksperta od migren, dyrektora Nowojorskiego Centrum Bólu Głowy. Mając wieloletnie doświadczenie kliniczne oraz otwarty umysł ten szanowany lekarz stworzył praktyczne kompendium dla osób szukających ulgi od różnych rodzajów bólów głowy. Jego książka ma dużą wartość praktyczną, ponieważ proponuje nie tylko podejście akademickie i konwencjonalne, ale również to „nie-lekowe”, alternatywne, co jednoznacznie pokazuje, że autorowi rzeczywiście zależy na dobru pacjenta i człowieka w potrzebie. Z proponowanych ponad 150 strategii leczniczych każdy na pewno znajdzie coś, co zadziała w jego przypadku.

Oto jak o książce pisze sam autor dr Mauskop założyciel i dyrektor Nowojorskiego Centrum Bólu Głowy (profesor neurologii klinicznej w SUNY Downstate Medical Center).

Wiele z pomysłów na leczenie, które opisuję w tej książce, jest nie tylko niezatwierdzonych przez FDA, ale może się wydawać, że są pozbawione sensu. Przez lata z konieczności poszukiwałem nieortodoksyjnych metod. Niektórzy lekarze ograniczają swoje leczenie do kilku leków zatwierdzonych przez FDA w terapii migreny. Jeśli te leki nie działają lub jeśli powodują uciążliwe skutki uboczne, wielu z nich umywa ręce i mówi pacjentowi, że nie ma innych opcji. Nie jestem takim lekarzem i zachęcam cię do szukania takich specjalistów, którzy nie odrzucą twojego cierpienia tylko dlatego, że nie reagujesz na tradycyjne metody leczenia. Wielokrotnie spotykam się z ludźmi, którzy „próbowali już wszystkiego”, ale nie znaleźli ulgi. Ponieważ lekarze nie lubią ponosić porażek, często nieświadomie wysyłają wiadomość, że to pacjent poniósł porażkę. To nigdy nie jest prawda, i mam nadzieję, że ta książka przynajmniej ośmieli cię do tego, żebyś nie przestawał szukać ulgi, nie poddawał się, ani nie obwiniał siebie za ból, który doświadczasz z powodu swoich migren.

Wierzę, że jeśli jakaś metoda jest bezpieczna, niedroga, i istnieją doniesienia o tym, że pomaga, to być może warto ją wypróbować, nawet jeśli nie poddano jej jeszcze rygorystycznym badaniom klinicznym. Niekiedy te metody działają nie dlatego, że są rzeczywiście skuteczne, ale z uwagi na efekt placebo lub ponieważ migrena ustąpiła samoistnie. Jedyne, co się liczy, to znalezienie ulgi. To, w jaki sposób to się wydarzy, nie jest tak ważne. W przeciwieństwie do kontrolowanego badania klinicznego, praktyka medycyny jest bardziej sztuką niż nauką.

Dłuższy fragment przeczytacie TU

A książkę możecie zamówić na stronie Wydawcy – w księgarni Białego Wiatru

 

One thought on “Dokuczają ci bóle głowy lub migreny? Sięgnij po doskonałą pozycję światowego eksperta

  • 22 maja 2023 at 22:50
    Permalink

    Miejmy nadzieję, że cena książki nie przyprawi o ból głowy.

    Reply

Dodaj komentarz