fbpx

Pora treningu może decydować o ilości spalanej tkanki tłuszczowej

Według najnowszego badania, przeprowadzonego przez naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji i Uniwersytetu w Kopenhadze, aktywność fizyczna o odpowiedniej porze dnia może przyspieszyć proces spalania tłuszczu.

Według wyników badania, myszy, które ćwiczyły we wczesnej fazie swojej aktywności, czyli porannym treningu, zwiększyły metabolizm tłuszczów bardziej niż osobniki, które ćwiczyły później, kiedy zwykle odpoczywają. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „PNAS” (http://dx.doi.org/10.1073/pnas.2218510120).

Aby zbadać wpływ pory dnia na intensywność spalania tkanki tłuszczowej podczas aktywności fizycznej, naukowcy przeprowadzili szereg badań na myszach. Okazało się, że aktywność fizyczna może wpływać różnie na organizm, ponieważ wiele procesów biologicznych zależy od rytmu dobowego.

W badaniu wszystkie zwierzęta wykonywały intensywne ćwiczenia, które różniły się punktem cyklu dziennego, w którym się to odbywały. Jedna grupa myszy ćwiczyła we wczesnej fazie aktywności, a druga w fazie odpoczynku, co odpowiednio odpowiadało późnemu porankowi i porze wieczornej u ludzi. Naukowcy analizowali różne markery metabolizmu tłuszczów oraz to, które geny były aktywowane w tkance tłuszczowej po wysiłku.

Okazało się, że aktywność fizyczna we wczesnej fazie aktywności zwiększała ekspresję genów odpowiedzialnych za rozkład tkanki tłuszczowej oraz termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła. Co więcej, mitochondria komórek tkanki tłuszczowej były pobudzone, co wskazuje na wyższe tempo metabolizmu. Te efekty występowały jedynie u myszy, które ćwiczyły „rano”, a nie zależały od przyjmowania pokarmu.

Profesor Juleen R. Zierath z Katedry Medycyny Molekularnej i Chirurgii oraz Katedry Fizjologii i Farmakologii Karolinska Institutet podsumowała wyniki badania, mówiąc: „Nasze wyniki sugerują, że ćwiczenia późnym rankiem mogą być bardziej skuteczne niż ćwiczenia wieczorne pod względem przyspieszenia metabolizmu i spalania tłuszczu. Jeśli rzeczywiście tak jest, to właśnie ta pora byłaby najodpowiedniejsza dla osób z nadwagą”.

Badaczka zaznacza, że myszy i ludzie mają wiele podobnych funkcji fizjologicznych, dlatego myszy są dobrym modelem do eksperymentów związanych z fizjologią i metabolizmem człowieka. Jednak istnieją istotne różnice, takie jak fakt, że myszy prowadzą nocny tryb życia. Z tego powodu, zamiast kierować się porą dnia, naukowcy skupili się na fizjologicznych fazach największej i najmniejszej aktywności dobowej.

„Odpowiednia pora wydaje się ważna dla równowagi energetycznej organizmu i poprawy korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć wiarygodne wnioski na temat znaczenia naszych odkryć dla ludzi” – podsumowuje prof. Zierath.

Źródło: pnas.org/doi/10.1073/pnas.2218510120

 

 

Dodaj komentarz