fbpx

Pierścień Einsteina widoczny jak nigdy. Zdjęcie udostępnił internauta

Kosmiczny Teleskop Webba sfotografował idealny pierścień Einsteina utworzony przez zakrzywione światło. Niezwykłe zdjęcie powstało dzięki jednemu z czterech instrumentów badawczych o nazwie MIRI.

To niezwykłe, że w świecie nauki coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której osoby bez znanych nazwisk i wysokich tytułów dzielą się wiadomościami, które zmieniają podejście do nauki. Tak było i w tym przypadku. Pewien internauta, przedstawiający się jako magistrant astronomii o nicku Spaceguy44 opublikował w serwisie Reddit zdjęcie uchwycone przez Teleskop Webba, znajdujący się dokładnie na linii prostej, wyznaczonej przez galaktykę SPT-S J041839-4751.8 i masywną galaktykę przed nią. Internauta wyjaśnił, że pokolorował zdjęcie, aby łatwiej było dostrzec pierścień Einsteina w pełnej krasie.

Galaktyka SPT-S J041839-4751.8 znajduje się dokładnie za masywną galaktyką przed nią. Nie bylibyśmy jej w stanie zobaczyć, gdyby nie to, że grawitacja zakrzywia światło – napisał w serwisie „Reddit” magistrant o nicku Spaceguy44.

Gdyby nie efekt soczewkowania grawitacyjnego, galaktyka wyglądałaby prawdopodobnie tak samo, jak większość odległych galaktyk. Czyli byłaby małą plamką światła – dodał.

Zdjęcie zostało uchwycone dzięki instrumentowi badawczemu o nazwie MIRI – spektrografowi i kamerze w jednym. MIRI pracuje w temperaturze minus 266 st. C, czyli tylko siedem stopni powyżej zera bezwzględnego i jest jednym z czterech urządzeń naukowych, w jakie wyposażony jest Teleskop Webba. Przypomnijmy, że zaledwie miesiąc temu – w sierpniu 2022 r. inny instrument Kosmicznego Teleskopu Webba – kamera NIRCam także zarejestrowała ten sam pierścień Einsteina, lecz w zdecydowanie gorszej jakości niż MIRI.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

Dodaj komentarz