fbpx

W Holandii zbudowano most wodny, który zdaje się przeczyć prawom fizyki

Człowiek stworzył wiele zapierających dech w piersiach konstrukcji. Można je spotkać na całym świecie. Jedną z nich jest innowacyjny most, który zdaje się przeczyć prawom fizyki.

Akwedukt Veluwemeer wybudowany został w 2002 roku. Jest to dzieło najlepszych inżynierów, które połączyło stały ląd Holandii ze sztuczną wyspą Flevoland.

Przed budową mostu brane były pod uwagę różne projekty, między innymi podwodny tunel oraz konwencjonalna konstrukcja nad wodą, jednak były one bardzo drogę a ich budowa wymagałaby dużo czasu.

Celem było stworzenie rozwiązania, które sprawi że zarówno transport lądowy, jak i wodny, będzie mógł poruszać się w sposób ciągły, bez korków i opóźnień. W końcu zdecydowano się na innowacyjne rozwiązanie – most wodny.

W tej imponującej konstrukcji pomyślano także o pieszych, po obu stronach trasy znajdują się specjalne chodniki.

Dzięki mostowi, którym przejeżdża średnio 28 tys. aut dziennie, możliwy jest jednoczesny, bezkolizyjny ruch statków na wodzie. Samochody przejeżdżają przez czteropasmową drogę N302 nad zatłoczonym jeziorem Veluwemeer, po którym pływają setki małych jachtów i innych jednostek pływających.

Most schodzi na głębokość 3 metrów poniżej poziomu wody, łodzie mogą przepływać nad nim bez przeszkód.

Źródło: inlviv.in.ua

Dodaj komentarz