fbpx

Alternatywa dla rtęci? Te niezwykłe zwierzęta mogą pomóc konserwować wrażliwe leki

Niesporczaki to mikroskopijne organizmy, które zadziwiają swoją zdolnością przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach — od ekspozycji na próżnię kosmiczną po temperatury dochodzące do 150 stopni Celsjusza. Te niewielkie stworzenia nie tylko fascynują swoją odpornością, ale jak się okazuje, mogą także przynieść nieocenione korzyści w dziedzinie medycyny.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports” przez zespół z Uniwersytetu w Wyoming rzuca światło na potencjał, jaki niesie ze sobą trehaloza i białko CAHS D, substancje wyizolowane z niesporczaków. Jednym z głównych zastosowań tych substancji jest stabilizacja czynnika VIII — białka, które odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Jego stabilność jest kluczowa, zwłaszcza dla osób cierpiących na hemofilię.

Jednakże dostępność tego białka w niektórych rejonach świata jest utrudniona, głównie z powodu wymagań przechowywania. Konieczność trzymania go w niskich temperaturach sprawia, że trudno jest dostarczyć go tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej lub odpowiednich warunków przechowywania.

To właśnie w tym kontekście badanie niesporczaków zdaje się przełomowe. Dzięki odkrytemu białku CAHS D możliwe jest stabilizowanie czynnika VIII w sposób, który pozwala na jego przechowywanie w warunkach pokojowych, bez konieczności korzystania z lodówki. Co więcej, lek ten może być poddawany ekstremalnym temperaturom i procesom odwodnienia, nie tracąc swojej skuteczności.

To jednak dopiero początek. Białka pochodzące z niesporczaków otwierają drzwi do nowego świata możliwości w dziedzinie medycyny. Nie tylko leki, ale również inne produkty biologiczne takie jak szczepionki, przeciwciała czy preparaty krwiopochodne mogą korzystać z tej innowacji. Stabilność w temperaturze pokojowej lub nawet wyższej jest szczególnie istotna dla miejsc, gdzie dostęp do energii i odpowiednich warunków przechowywania jest ograniczony.

Niesporczaki, te maleńkie organizmy, które potrafią przetrwać w najbardziej nieprzyjaznych środowiskach, mogą teraz odegrać kluczową rolę w dostarczaniu leków ratujących życie w każdym zakątku świata. To niesamowite, jak małe stworzenia mogą mieć tak wielki wpływ na przyszłość medycyny.

Dodaj komentarz