fbpx

Nie tylko psy. Badacze koni opublikowali nowe odkrycie

Do tej pory sądzono, że jedynymi zwierzętami posiadającymi umiejętność odczytywania emocji są psy. Najnowsze badania koni zdają się przeczyć tej teorii. Okazuje się, że są one tak samo wyczulone na ludzkie nastroje i potrafią odczytywać je z twarzy.

Emocje ze zdjęć

Konie ze szkółek jeździeckich, które wzięły udział w badaniu naukowców z University of Sussex okazały się być szczególnie uwrażliwione na ludzkie emocje – nie tylko te znanych im jeźdźców czy właścicieli – ale również obcych ludzi ze zdjęć. Zespół pod kierownictwem Amy Smith, a także doświadczona badaczka od zachowania zwierząt – Karen McComb – opublikowali w magazynie „Biology Letters” artykuł, w którym podzielili się tymi zdumiewającymi wnioskami.

Konie rozpoznają nastroje

Badacze pokazywali 28 koniom ze szkółek jeździeckich duże zdjęcia twarzy człowieka. Jedne przedstawiały twarze rozgniewane, inne uśmiechnięte. Zdaniem badaczy, podczas oglądania zdjęć rozgniewanych osób, u zwierząt uruchamiała się prawa półkula mózgowa – czyli ta część, która pomaga im szybko przetwarzać silne bodźce i stres. Badacze zaobserwowali również przyśpieszone tętno. Co ciekawe, konie przejawiają aż 17 różnych mimik, w tym m.in. zmarszczone brwi czy rozszerzone ze strachu oczy – te same emocje są w stanie rozpoznać u swoich pobratymców i właścicieli.

Życie w stadzie

Wciąż nie jest pewne czy ta tendencja występuje wyłącznie u koni, które od zawsze pracują z człowiekiem, czy u wszystkich. Badacze skłaniają się ku teorii, że umiejętność odczytywania emocji najprawdopodobniej wynika z fakty życia w stadzie. Konie z natury są zwierzętami stadnymi – umiejętność wychwytania emocji pozwalała im wzajemnie się komunikować, zapewniać potrzeby, a w razie konieczności schodzić z drogi.

 

Aby jeszcze lepiej poznać świat koni polecamy doskonałą książkę Duchy koni przemówiły, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Biały Wiatr

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Konie potrafią odczytać ludzki wyraz twarzy. Jak to sprawdzono? – Focus.pl

One thought on “Nie tylko psy. Badacze koni opublikowali nowe odkrycie

Dodaj komentarz