fbpx

Kiedy na dach warto wybrać dachówki ceramiczne barwione w masie?

Dachówki ceramiczne barwione w masie to specjalny rodzaj dachówek, który wyróżnia jednolity kolor na całym przekroju. Dzięki temu odznaczają się one wspaniałą estetyką i znakomitymi parametrami użytkowymi. Doskonale nadają się na dachy o skomplikowanej architekturze, niskiej bryle oraz te, które narażone są na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.
Charakterystyka dachówek barwionych w masie

Kiedy wybieramy pokrycie dachowe, możemy zdecydować się na różne opcje – do najpopularniejszych należą dachówki cementowe, na przykład KAPSTADT lub GÖTEBORG, oraz dachówki ceramiczne TITANIA lub SIMPLA marki CREATON. Te drugie zaliczają się do produktów premium, cenionych między innymi za doskonałe parametry techniczne oraz atrakcyjny wygląd. Szczególnym rodzajem dachówek ceramicznych są modele barwione w masie, na przykład PREMION lub CANTUS marki CREATON. Na czym polega ten proces i kiedy warto sięgnąć po tego typu rozwiązanie?

Na skutek dodania do materiału odpowiednich pigmentów na wczesnym etapie produkcji dachówka barwiona w masie posiada jednolitą barwę na całym swoim przekroju. Podczas montażu dekarz nie musi zamalowywać specjalną farbą dociętych krawędzi, na przykład w obrębie kosza dachowego czy wokół okien, kominów, lukarn. Warto zatem wybrać takie dachówki w sytuacji, gdy dach naszego domu posiada skomplikowaną architekturę wymagającą stosowania przez montującą go ekipę licznych docinek.

Zalety dachówek barwionych w masie

Barwione w masie dachówki ceramiczne pozwalają uniknąć konieczności zamalowywania ciętych krawędzi w celu zachowania estetyki dachu skomplikowanego lub wieńczącego bryłę niskiego domu. Czynność ta byłaby niezbędna przy zastosowaniu innych produktów, na przykład znajdującej się w ofercie CREATON płynnej angoby w kolorze odpowiadającym zastosowanej dachówki, na przykład FUTURA, DOMINO czy SINFONIE. Wykorzystanie pokrycia barwionego w masie pozwala więc zaoszczędzić czas pracy dekarza.

Również w przypadku dachów narażonych na uszkodzenia mechaniczne warto wybrać tego rodzaju rozwiązanie. W sytuacji, kiedy tradycyjne pokrycie dachowe ceramicze doprowadzi do powstania głębszego zarysowania lub dojdzie do jego ukruszenia, odsłonięte zostanie wnętrze dachówki w barwie naturalnej gliny. To zaburzy kolorystykę dachu i zmniejszy jego atrakcyjność pod względem wizualnym. Rozwiązanie problemu będzie wymagać zamalowania uszkodzonego fragmentu lub wymiany konkretnej dachówki. Wnętrze modeli barwionych w masie nie odbiega natomiast znacząco odcieniem od ich powierzchni. Dzięki temu nawet w przypadku powstania uszkodzenia zachowany zostaje jednolity, estetyczny kolor dachu.

Wyróżniająca jakość dachówek barwionych w masie marki CREATON

Produkty barwione w masie z oferty CREATON – holenderka płaska PREMION, inspirowany dachówką reńską CANTUS, dachówka płaska VISIO oraz karpiówki KERA BIBER KLASSIK i KERA BIBER PROFIL – powstają w wyniku zastosowania specjalnego procesu produkcji o nazwie KERALIS. Jest to innowacyjna technologia stosowana jedynie przez CREATON.

To oryginalne rozwiązanie zapewnia produktom nie tylko wyróżniającą estetykę, ale i doskonałą trwałość. Uzyskanie zwiększonej wytrzymałości zostaje uzyskane przez producenta, dzięki użyciu gliny o wysokiej gęstości i temperaturze wypału w ponad 1 100°C. Produkty cechują się doskonałą odpornością, dzięki niewielkiej absorpcji wody przez dachówkę. W przypadku modelu PREMION wynosi ona jedynie 5-6%, co zostało potwierdzone przeprowadzonymi badaniami. Dachówki przeszły test 1.000 cykli zamrażania/rozmrażania bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Należy pamiętać jednak, że dachówka barwiona w masie pozostaje opcją droższą. Swoją ceną przewyższa standardowe dachówki ceramiczne, a tym bardziej dachówki cementowe. Liczne korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania w pełni rekompensują jednak jego koszt.

Więcej informacji o dachówkach ceramicznych barwionych w masie można znaleźć na stronie www.creaton.pl

One thought on “Kiedy na dach warto wybrać dachówki ceramiczne barwione w masie?

Dodaj komentarz