Wykładowca i student opracowali jedyny w swoim rodzaju kompostownik
Po pięciu latach od złożenia wniosku wynalazek opracowany przez przedstawicieli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu został oficjalnie opatentowany. Wykładowca wraz ze studentem stworzyli unikalny kompostownik, który jest pierwszym patentem w historii tej sądeckiej uczelni.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał w sierpniu tego roku oficjalny dokument o udzieleniu patentu nr 245478 na rzecz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Wynalazek nosi nazwę „Kompostownik do przyspieszonego kompostowania odpadów organicznych”, a jego twórcami są dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS, oraz inż. Rafał Krokowski, obecnie absolwent kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.
Innowacyjny kompostownik
Przedstawiciele uczelni podkreślają, że opatentowany kompostownik wyróżnia się prostą konstrukcją oraz łatwością montażu i obsługi. Urządzenie uwzględnia procesy, które nie były dotąd brane pod uwagę w istniejących rozwiązaniach, co pozwala na całoroczne kompostowanie i zwiększa odzysk odpadów biodegradowalnych.
Przyspieszenie procesu kompostowania osiągnięto dzięki specjalnej konstrukcji i zastosowanym materiałom. Kompostownik posiada przezroczyste ściany boczne o wysokiej izolacyjności termicznej, które jednocześnie przepuszczają dużo światła. Co więcej, dzięki otworom w konstrukcji, zapewnione jest naturalne zraszanie wsadu.
Rozmowa z dyrektor Centrum Badań
Na temat uzyskanego patentu i jego znaczenia dla uczelni wypowiedziała się mgr inż. Katarzyna Górowska, dyrektor Centrum Badań, Transferu Wiedzy i Technologii Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
– Czy to pierwszy przypadek uzyskania patentu przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu?
– Jak dotąd uczelnia złożyła dwa wnioski o udzielenie patentu na wynalazek. Jeden z nich był rozpatrywany przez urząd w czasach pandemii, ale niestety nie udało się dokończyć procedury w wymaganym terminie z przyczyn niezależnych od uczelni, nad czym ubolewamy. Zatem kompostownik można uznać za pierwszy patent na wynalazek w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Cieszy nas ta informacja, tym bardziej że w prace zaangażowany był nasz ówczesny student Rafał Krokowski. Determinacja profesora Grzegorza Przydatka i jego podopiecznego okazała się skuteczna.
– Jakie są korzyści z uzyskania patentu przez uczelnię?
– Korzyści jest kilka. Przede wszystkim ochrona prawna wynalazku daje prawo do jego produkcji, sprzedaży czy licencjonowania, co stwarza możliwość komercjalizacji wyników badań naszych pracowników. Dzięki patentowi konkurenci nie mogą wykorzystywać tej samej technologii, co daje przewagę na rynku. Uzyskany patent zapewnia prestiż i uznanie w branży zarówno dla twórców, jak i dla naszej uczelni, a także zachęca innych pracowników do prowadzenia badań naukowych. Liczymy na to, że w przyszłości przyniesie on korzyści finansowe dla twórców i uczelni.
– Ile kosztuje staranie o uzyskanie patentu i czy to uczelnia pokrywa te koszty?
– Procedura uzyskania patentu jest czasochłonna i wiąże się z pewnymi kosztami. Zazwyczaj wymaga to udzielenia pełnomocnictwa rzecznikowi patentowemu, który reprezentuje uczelnię przed Urzędem Patentowym RP. Poza standardowymi opłatami za publikację patentu, należy pokryć koszty ochrony wynalazku za każdy kolejny rok, które wynoszą od 250 do 1550 zł rocznie. W przypadku naszego kompostownika zgłoszenie złożyliśmy w 2019 roku, a decyzja zapadła dopiero w 2024 roku. Taki długi czas wynika ze złożoności procedury, konieczności badania wynalazczości oraz potencjalnego zastosowania przemysłowego.
Przyszłość kompostownika
Opatentowanie kompostownika otwiera przed uczelnią i jego twórcami nowe możliwości. Planowane jest dalsze rozwijanie wynalazku oraz poszukiwanie partnerów biznesowych zainteresowanych jego komercjalizacją. Sukces ten ma również zachęcić innych pracowników i studentów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu do podejmowania prac badawczych i innowacyjnych projektów.