fbpx

W Krakowie powstanie pierwszy w Polsce „Ogród Motyli”

Studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie tworzą pierwszy w Polsce „Ogród Motyli”. Na zabudowanym Zabłociu na rogu ul. Dekerta ma powstać park kieszonkowy, który swoimi roślinami będzie przyciągał kolorowe owady.

Kim są studenci tworzący „Ogród Motyli”? Grupą 50 osób, która chce pozytywnych zmian. Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczą się o mediach społecznościowych w zarządzaniu. Chcą zainspirować społeczności lokalne – nie tylko krakowskie i udowodnić, że jeżeli tylko czegoś się bardzo chce, to wszystko jest możliwe.

Studenci muszą uzbierać 20 tys. zł. Jeżeli to się uda, teren na skwer na Zabłociu zostanie uporządkowany i zamieniony w niecodzienną przestrzeń z motywem przewodnim, a są nim motyle. Staną tam domki dla motyli, wygodne siedziska, małe stoliki oraz kosze na śmieci. Ścieżki powstaną z ułożonych kamieni, zostaną posadzone drzewa, kwiaty oraz krzewy.

Jeżeli uzbierana zostanie kwota większa niż planowane 20 tysięcy w „Motylim Parku Kieszonkowym” powstaną bujane elementy małej architektury, a nawet ładowarki solarne.

Pierwszy park kieszonkowy powstał w Nowym Jorku, natomiast ogród motyli, którym się inspirujemy, to jest ogród z Toronto. To, co jest fajne w tym ogrodzie motyli, to jest jeszcze ten element edukacyjny, który właśnie czy to w postaci domków dla motyli, czy to w postaci tablic informacyjnych o gatunkach motyli, które tam będziemy mogli spotkać, czy też tabliczek informujących o tym, jakie rośliny sprzyjają tym motylom czyli np. Budleja Dawida, która jest słynna z tego że przywabia motyle, tudzież inne byliny np. jeżówka – potwierdza Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Ciekawostką projektu jest to, że motyle będą miały swoje własne „M mieszkanie dla młodych”

W domkach motyle będą mieć niteczki… na których będą mogły się rozmnażać. Dla motyli to będą apartamenty, to takie mini ule – dodaje Kasią Zając koordynatorką projektu Na Rogu Dekerta.

Projekt można wesprzeć za pośrednictwem platformy crowdfundingowej polakpotrafi.pl. Społeczna zbiórka pieniędzy na portalu Polak Potrafi trwa do 29 stycznia.

Więcej na: rmf24.pl

Dodaj komentarz