fbpx

Cel przedłuża życie

2

Poczucie, że ma się w życiu cel sprzyja długowieczności – informuje pismo „Psychological Science”.

Amerykańsko – kanadyjski zespół przeprowadził obserwacje dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego ponad 7000 dorosłych Amerykanów w wieku od 20 do 75 lat.

Badanych pytano, w jakim stopniu zgadzają się lub nie zgadzają z trzema stwierdzeniami: „Niektórzy ludzie błądzą wżyciu bez celu, ale nie jestem jednym z nich. Żyję dniem dzisiejszym i tak naprawdę nie myślę o przyszłości. Czasami czuję się jakbym zrobił wszystko, co jest do zrobienia w życiu.”

14 lat później naukowcy odkryli, że osoby mające w życiu poczucie celu żyły dłużej od rówieśników niemających celu – nawet, gdy wzięto pod uwagę takie czynniki jak negatywny nastrój. Nie zależało to od rodzaju celu. Wydłużenie życia nie miało związku z wiekiem uczestniczących w badaniu osób ani z tym, czy pracowały, czy były na emeryturze. Innymi słowy, cel w życiu pomaga dorosłym w każdym wieku.

Dr Patrick Hill, psycholog z Carleton University w Kanadzie zauważa, że stawianie sobie celów, które wpływają na codzienne czynności wydaje się mieć wielostronne działanie ochronne – nie tylko przedłuża życie, ale i poprawia stan zdrowia (co wykazały wcześniejsze prace).

Zdaniem autorów badań przyczynami tego zjawiska mogą być: większa u osób mających cel w życiu dbałość o zdrowie oraz wyższa sprawność fizyczna.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz