fbpx

Jak się czujesz? Ta książka zmieni Twoje podejście do emocji

Czy smutek może być dobrym doradcą? Jakie decyzje podejmujemy pod wpływem pożądania? Na te i inne odpowiedzi możecie liczyć w nowej książce Marca Bracketta „Pozwól sobie na uczucia”. To obowiązkowa lektura dla wszystkich osób wysoko wrażliwych.

Siła faktów

Nie przepadam za poradnikami, które zasypują milionem wskazówek „jak żyć?”, albo „jak odnaleźć szczęście”. Lubię natomiast książki popularnonaukowe, które podpierają się faktami. Nie ma tu „być może”, są dane. Statystyki. Randomizowane badania, żywi ludzie i osobiste, często intymne przykłady z życia. I oczywiście zaufanie autora/autorów w wewnętrzną dojrzałość czytelnika oraz jego naturalną inteligencję. Nie chodzi o to, by wyjaśniać do bólu, to, co przedstawiają fakty. Chodzi o to by, czytelnik samodzielnie wyciągnął wnioski, a potem w zależności od decyzji mógł je zastosować w codziennym życiu. I dlatego chcę Wam dziś napisać o pewnej książce.

Moc inteligencji emocjonalnej

„Pozwól sobie na uczucia”  – brzmi jak oksymoron? W końcu, na co mielibyśmy sobie pozwalać lub nie, skoro uczucia ze swej natury są zmienne i ulotne jak wiatr?

Ostatecznie żadna z emocji nie wymaga naszego przyzwolenia – najczęściej pojawia się nieproszona, niekiedy krzykliwa, nieustępliwa i gotowa pokrzyżować nam plany. A jednak, jak przekonuje autor – Marc Brackett – niewielu z nas pozwala sobie czuć, to co czuje. Szczerze mówiąc – raczej cechuje nas brak akceptacji, walka i wypieranie. W końcu od dzieciństwa uczono nas, że emocje to nic innego jak wewnętrzny hałas, który natychmiast należy uciszyć.

„Nie płacz”.
„Nie krzycz”.
„Nie bój się”.
„Uśmiechnij się”.

Blisko do Daniela Golemana

Z pojęciem „inteligencji emocjonalnej” po raz pierwszy zetknęłam się dekadę temu, gdy odkryłam Daniela Golemana. Jego „Inteligencja emocjonalna” oraz „Inteligencja społeczna” zarezonowały z moją wrażliwością. Zaufaniem do nauki. Emocjonalnością. Szukałam dla siebie pomocy, czy raczej wyjaśnienia – po co mi emocje? „Inteligencja emocjonalna” była jak furtka do świata wiedzy – nie tej zdroworozsądkowej, ale gorącej, impulsywnej, intuicyjnej. I choć przeczytałam mnóstwo książek, uczestniczyłam w warsztatach psychologicznych, medytowałam, chodziłam na terapię, to każdego dnia wciąż na nowo zadawałam sobie dwa pytania.

Jedno z brzucha. A drugie z głowy.

„Jak się czujesz?” oraz „Po co ci smutek?”.

Bo przecież przychodził tak często, że najwyraźniej przychodził po coś – czegoś chciał. Marc Brackett również zadawał sobie te pytania. Zadawał je także swojemu otoczeniu, współpracownikom, dzieciom w placówkach edukacyjnych i badanym. Wiesz co odkrył? Że jeśli chodzi o emocje wciąż tkwimy w przedszkolu. Więc, jak się czujesz?

Dobrze.
Tak sobie.
Źle.
W porządku.

Paleta emocjonalnych barw

Tymczasem emocji jest cała paleta barw! Emocje zmieniają się z chwili na chwilę i przychodzą niczym rzecznicy określonej sprawy. Po coś. Marc Bracket też próbuje odpowiedzieć na to pytanie: po co. I nie ustaje w zmaganiach, aby zachęcić czytelnika do pogłębionej analizy. Jak się czujesz? Zajrzyj głębiej – mówi. Bądź badaczem własnych emocji. Poświęć sobie kilka minut i sprawdź, co odkryjesz w swoim wnętrzu.

A teraz zobacz, po co ci to. O czym mówi twój gniew? Co dobrego zrobił przed chwilą smutek? Co się dzieje podczas ekscytacji? O czym musisz pamiętać czując pożądanie?

Zdecydowanym plusem lektury jest to, że nie daje gotowych recept czy odpowiedzi na to, jak radzić sobie z emocjami. Autor zachęca do spojrzenia na uczucia z różnych perspektyw – trochę chłodnym okiem badacza, który bazuje na faktach, ale i z życzliwością przyjaciela. W końcu nie ma na świecie nikogo, kto by nie czuł. Wszystkich nas łączy takie samo emocjonalne odczuwanie, a więc nikt z nas nie jest samotny. Książka zainteresuje zarówno laików, jak i wszystkich tych, którzy już uszczknęli wiedzy psychologicznej tu i ówdzie.

Obawiałam się, że będę się nudzić. Nic podobnego. W końcu nasze emocje to najlepsi aktorzy na scenie zwanej życiem wewnętrznym. Zachęciłam Cię? To świetnie! Po resztę ciekawostek zapraszam do książki.

Tytuł: „Pozwól sobie na uczucia”
Autor: Marc Brackett
Wydawnictwo: Septem
Rok wyd.:2021
Strony: 414

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Jak się czujesz? Ta książka zmieni Twoje podejście do emocji – emocjonalna atletka (emocjonalnie.com)

One thought on “Jak się czujesz? Ta książka zmieni Twoje podejście do emocji

Dodaj komentarz