fbpx

Wulkan na La Palmie wyrzucił szlachetne kamienie i utworzył nową plażę

Piękno natury jest zadziwiające, nawet podczas kataklizmów – skomentował w poniedziałek dziennik „ABC”.  Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wyrzucił podczas erupcji  mnóstwo kamieni. Wśród nich naukowcy znaleźli oliwiny – kamienie używane do produkcji biżuterii i innych ozdób. Dodatkowo od końca ubiegłego tygodnia można podziwiać pierwsze piaszczyste plaże utworzone na pasie zastygłej lawy.

„Czasami małe wulkany produkują coś wielkiego, jak kryształy oliwinu znalezione w wyrzuconej ostatnio lawie” – napisał na Twitterze Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny (Involcan).

Oliwin to minerał pochodzenia wulkanicznego, zaliczany do obecnych w skałach magmowych krzemianów. Zazwyczaj ma kolor jasnozielony, jest uważany za kamień półszlachetny, chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji biżuterii. Jest spotykany na wielu obszarach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, ale jako geologiczne dziedzictwo wysp jego zbieranie jest zabronione.

wulkan

Co więcej, dzięki erupcji wulkanu, na pasie pierwszego jęzora lawy, który zastygł po wpadnięciu do morza, utworzyła się najmłodsza plaża w Hiszpanii. Według danych rządu kanaryjskiego wyspa zyskała obszar o długości 500 m w głąb morza i ok. 820 m maksymalnej szerokości, a erozja spowodowana przez fale utworzyła piaszczyste miejsca.

 

wulkan

 

O tej pięknej kanaryjskiej wyspie pisaliśmy też TU

One thought on “Wulkan na La Palmie wyrzucił szlachetne kamienie i utworzył nową plażę

Dodaj komentarz