fbpx

Produkcja paliwa z CO2

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Elektrociepłownia Lublin-Wrotków wspólnie opracują technologię pozyskiwania metanolu z odpadowego dwutlenku węgla, a następnie przekształcania go w paliwo. Paliwo uzyskane w taki sposób ma być tańsze, czystsze (bez siarki i azotu), bardziej przyjazne środowisku i wydajniejsze.

Wydział Chemii UMCS oraz elektrociepłownia będą współpracowały w zakresie prowadzenia badań oraz wdrożenia technologii wykorzystującej odpadowy dwutlenek węgla z emisji elektrociepłowni. W pierwszym etapie prace mają się koncentrować na przetwarzaniu CO2 w metanol. Następnie – co będzie już przedmiotem odrębnej umowy – prowadzone mają być prace nad przetwarzaniem metanolu w procesie MTG (Methanol to Gasoil).

„Chodzi o dwa procesy. Najpierw sztuczna fotosynteza, CO2 z wodą, co daje nam metanol, a potem metanol separujemy i sprzęgamy do wyższych węglowodorów i to są właśnie dopiero benzyny i olej napędowy” – tłumaczył prof. Dobiesław Nazimek z Wydziału Chemii UMCS, który wraz z zespołem naukowców opracował metodę.

mitsui methanol process 300x186

Jak dodał prof. Nazimek badania nad sztuczną fotosyntezą prowadzone są na świecie od wielu lat a technologia opracowana w UMCS nie jest jedyną tego typu – podobną wypracowali też naukowcy w USA. Jego zdaniem technologie te będą wprowadzane i stosowane, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii a zasoby ropy naftowej wyczerpują się.

Zdaniem prezesa Elektrociepłowni Lublin-Wrotków pomysł naukowców na wykorzystywanie dwutlenku węgla – którego rocznie elektrociepłownia emituje ok. pół miliona ton – jest potrzebny i wydaje się możliwy do zastosowania. „Będziemy jeszcze bardziej czystym producentem ciepła dla miasta” – zaznaczył.

Źródło: PAP

 

Dodaj komentarz