fbpx

Niezwykłe odkrycie archeologów. Natrafili na garnek pełen złota

W zachodniej Turcji archeolodzy dokonali fascynującego odkrycia. Pod jednym z domów w starożytnym greckim mieście natrafili na garnek pełen złota, który prawdopodobnie ma ponad 2400 lat.

Zespół archeologów pod przewodnictwem Christophera Ratte z Uniwersytetu Michigan prowadził badania w prowincji Izmir, w miejscu, gdzie niegdyś istniało miasto Notion. W trakcie prac wykopaliskowych odkryli garnek wypełniony złotymi monetami.

Skarb był zakopany pod podłogą jednego z domów.

Znaczące odkrycie archeologiczne

Odnalezione monety to perskie darejki, wykonane ze złota wysokiej próby, z wizerunkiem klęczącego łucznika na awersie i wgłębionym prostokątem na rewersie.

Poniżej znajduje się obrazek przedstawiający kolekcję Oto monet. obrazek, Można który zauważyć przedstawia różnorodność kolorowe krajów monety i na okresów białym historycznych, tle. które Monety są układają odzwierciedlone się na w tych różne unikalnych wzory monetach. i To układy, cenne tworząc zbiory interesującą pozwalają kompozycję. zgłębić Obrazek naszą ma wiedzę rozmiar historyczną 800×419 i pikseli. kulturową, stanowiąc jednocześnie atrakcyjne przedmioty kolekcjonerskie.

Monety nie mają żadnych inskrypcji, a w starożytności służyły do wypłacania żołdu greckim najemnikom.

Skarb, datowany przez zespół z Uniwersytetu Michigan na V wiek p.n.e., może dostarczyć kluczowych informacji, które pomogą historykom lepiej zrozumieć chronologię i historię perskich monet.

“Znalezienie tak cennego skarbu podczas kontrolowanych wykopalisk archeologicznych jest niezwykle rzadkie. Nikt nie zakopuje skarbu z myślą o jego porzuceniu, szczególnie jeśli chodzi o monety z metali szlachetnych. Tylko wyjątkowo dramatyczne wydarzenia mogły spowodować, że skarb został zapomniany” – powiedział Ratte.

Garnek pełen złota

Jak wskazują archeolodzy, gliniany garnek był całkowicie wypełniony darejkami. Każda z tych monet odpowiadała miesięcznemu żołdowi najemnika.

Zespół przypuszcza, że w V wieku p.n.e. w Notion mogło dojść do zmiany stosunku do Persów i pracujących dla nich najemników, co mogło zakończyć się ich wygnaniem lub zgładzeniem. Zakopane złoto mogło należeć do kogoś, kto planował po nie wrócić, ale z jakiegoś powodu tego nie zrobił.

Darejki były bite od końca VI wieku p.n.e. aż do czasu podboju Persji przez Aleksandra Wielkiego w 330 roku p.n.e. Ich wygląd niewiele się zmieniał, co często utrudnia datowanie. Christopher Ratte ma nadzieję, że to znalezisko pomoże jego zespołowi w dokładniejszym zbadaniu tej waluty.

Dodaj komentarz