fbpx

Polski pianista Rafał Blechacz otrzymał prestiżową Gilmore Artists Award na rok 2014.

1

Rafał Blechacz, fot. Felix Broede

Rafał Blechacz otrzymał prestiżową Gilmore Artists Award na rok 2014. Został tym samym drugim polskim laureatem w historii wyróżnienia.

Polski pianista został wybrany spośród ponad stu innych artystów z całego świata, tym samym znalazł się w wyjatkowym gronie siedmiorga nagrodzonych dotychczas twórców. Nagroda przyznawana co cztery lata nie jest związana z żadnym konkursem, a obrady jej jury są utajnione. Przedstawiciele jeżdżą po występach różnych pianistów, przysłuchują się im uważnie i wyłaniają najlepszego.

Wśród poprzednich laureatów Gilmore Artists Award znaleźli się Kirill Gerstein, Ingrid Fliter, Leif Ove Andsner, Ralf Gothóni i David Owen Norris. Jedynym wyróżnionym wcześniej Polakiem jest Piotr Anderszewski.

Blechacz otrzyma nagrodę w wysokości 300 tys. dolarów, z czego 250 tys. ma zostać przeznaczona na wsparcie jego dalszej kariery. Oficjalne ogłoszenie wyniku nastąpi 8 stycznia podczas koncertu artysty w nowojorskiej stacji radiowej WQXR, która organizuje również streaming wydarzenia (można oglądać tutaj). W poprzednich latach rozgłośnia organizowała także maratony poskiej muzyki współczesnej, o których więcej można przeczytać tutaj.

Wraz z otrzymaniem Gilmore Artists Award Rafał Blechacz został zaproszony do występów podczas tegorocznej edycji Gilmore International Festival w Kalamazoo (24 kwietnia-10 maja) wraz z poprzednimi laureatami – Gersteinem, Fliter i Anderszewskim. O wielkim sukcesie polskiego artysty napisał między innymi The New York Times.

 

 

Źródło: http://culture.pl/pl/artykul/blechacz-z-nagroda-gilmore-artist

Dodaj komentarz