fbpx

96-letni dr Henry Heimlich, ratuje od zadławienia kobietę, stosując manewr nazwany jego imieniem

BN-OF661_HEIMLI_P_20160527160446

Doktor Henry Heimlich, 96-letni chirurg z Cincinnati, znany z wynalezienia techniki pierwszej pomocy, nazwanej jego imieniem, użył jej po raz pierwszy w poprzednim tygodniu, aby uratować mieszkankę centrum opieki nad osobami starszymi, która dusiła się kawałkiem kanapki z kotletem.

Heimlich, który wielokrotnie demonstrował w amerykańskiej telewizji technikę powszechnie znaną jako „manewr Heimlicha”, polegającą na usunięciu kawałka jedzenia z dróg oddechowych, nigdy nie miał okazji zastosowania jej w sytuacjach nadzwyczajnych, powiedział rzecznik centrum opieki – Ken Paley.

W poprzedni poniedziałek, Heimlich, siedząc przy wspólnym stole w dziennym centrum opieki o wysokim standardzie Cincinnati Deupree House, w którym sam mieszka, zauważył, że 87-letnia pensjonariuszka Patty Ris, znalazła się w niebezpieczeństwie podczas jedzenia kanapki z kotletem.
Zerwał się z fotela, objął ją rękami i ucisnął ją poniżej klatki piersiowej, postępując zgodnie własnymi wytycznymi, które można zobaczyć na instrukcjach znajdujących się w większości restauracji w Stanach Zjednoczonych (pomimo tego, że umieszczanie ich nie jest już obowiązkowe).

„Po trzech uciśnięciach, połknięty kawałek mięsa został usunięty, a ona zaczęła normalnie oddychać i jej twarz wróciła do normalnego wyglądu” powiedział Heimlich w wywiadzie udostępnionym przez Kena Paley’a, wiceprezesa marketingu w firmie Episcopal Retirement Services, która zarządza centrum opieki Deupree House.

„Poczułem się wspaniale, ponieważ właśnie uratowałem tę dziewczynę” powiedział Heimlich.

„Wiedziałem, że jest to stosowane na całym świecie. Po prostu poczułem w tym momencie satysfakcję”, powiedział Heimlich, który mieszka w centrum od sześciu lat i regularnie pływa dla utrzymania dobrej sprawności fizycznej.

Ris powiedziała, że przypadkowo wybrała dla siebie to miejsce w jadalni w poniedziałek, bo jest nowym pensjonariuszem Deupree House.

4200

„Kiedy pisałam mu wiadomość ‘dziękuję’ za uratowanie mi życia, powiedziałam sobie: ‘to Bóg posadził mnie na tym miejscu obok ciebie, doktorze Heimlich, ponieważ w żaden sposób nie mogłam zaczerpnąć tchu i czułam, że odchodzę’” powiedziała  Ris w kolejnym wywiadzie udostępnionym przez Paley’a.

 

Tłumaczenie i opracowanie: Jakub Bilski

Źródło: reuters.com

 

Dodaj komentarz