fbpx

Szwedzka firma szkoli wrony. Ptaki zbierają niedopałki papierosów

Pewna szwedzka firma postanowiła zaangażować wrony do zbierania z ulic niedopałków papierosów. Podobny pomysł został już wcześniej wdrożony we Francji.

Wrony to padlinożercy i mają wrodzoną naturalną tendencję do zbierania odpadów.  Teraz szwedzki startup z miasta Södertälje szkoli kilka wron, aby wykonywały to zadanie w zamian za jedzenie.

Wrony to  dzikie ptaki i to, co robią, jest dobrowolne.  Są szkolone w prosty sposób i istnieje również większa szansa, że uczą się od siebie nawzajem. Jednocześnie, istnieje mniejsze ryzyko, że omyłkowo zjedzą jakieś śmieci. Koszt zbierania niedopałków papierosów szacuje się dziś na około 80 öre (szwedzki grosz) lub więcej za niedopałek, niektórzy mówią nawet o dwóch koronach (waluta szwedzka). Jeśli wrony będą zbierać niedopałki, koszt ten wyniesie 20 öre za sztukę. Oszczędność dla gminy zależy od ilości niedopałków zebranych przez ptaki – przekazał The Guardian  Christian Günther-Hanssen, założyciel Corvid Cleaning, firmy, która postanowiła sprzątać miasto tą metodą.

Szwedzkie przedsiębiorstwo Corvid Cleaning testuje system oparty na nagrodach, w którym wrony zbierają niedopałki papierosów i wrzucają je do kosza na śmieci. W zamian, jako nagrodę, otrzymują orzeszki ziemne.
Do tego zadania wykorzystuje się wrony nowokaledońskie, gatunek wron, które posiadają inteligencję siedmioletniego ludzkiego dziecka. Jednak zanim miasto Södertälje ostatecznie wdroży swój projekt w okolicy,  chce przeprowadzić kilka testów mających na celu potwierdzenie całkowitego bezpieczeństwa ptaków – czynnika kluczowego w całej operacji, zważywszy na rodzaj odpadków.

 

 

Źródło: The Guardian, Reuters

Opracowanie i tłumaczenia: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz