fbpx

Pływaczka pokonała białaczkę. Weźmie udział w igrzyskach olimpijskich

Japońska pływaczka Rikako Ikee, która pokonała niedawno białaczkę, wystąpi w najbliższych igrzyskach olimpijskich w Tokio. Japonka świetnie wypadła w ostatnich mistrzostwach Japonii na 100 m stylem motylkowym i tym samym zdobyła kwalifikację.

Wprawdzie czas, jaki zdobyła:  57,77 s. jest o 67 sekund za słaby, aby na igrzyskach wystartować indywidualnie (minimum wynosi 57,10), ale wystarczający, aby dołączyc do  sztafety 4×100 m stylem zmiennym. Należący do niej rekord Japonii to 56,08

„Nie spodziewałam się, że wygram. Byłam znacznie mniej pewna siebie niż pięć lat temu podczas kwalifikacji przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Myślałam, że jeszcze długo nie będzie mi dane cieszyć się ze zwycięstwa. Trenowałam jednak bardzo ciężko i się opłaciło”

-opowiedziała wzruszona Rikako

Jej talent objawił się w 2016 roku. W brazylijskich igrzyskach była szósta, ale potem zdobyła trzy brązowe krążki mistrzostw świata na krótkim basenie w kanadyjskim Windsor. W 2018 była gwiazdą Igrzysk Azjatyckich, podczas których sześciokrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Niestety, w lutym 2019 roku u 20-letniej obecnie zawodniczki, zdiagnozowano białaczkę. Po dziesięciu miesiącach leczenia opuściła szpital, a w sierpniu 2020 roku wróciła do sportu, podkreślając, że celem są dla niej igrzyska w Paryżu (2024).

Życzymy dużo zdrowia i sukcesów!

 

Żródło: interia.pl

Dodaj komentarz