fbpx

Mężczyźni w Iranie zaczęli nosić hijaby w solidarności z żonami, które są zmuszane do zasłaniania swoich włosów

Kampania przeciwko obowiązkowym hijabom nadal trwa, kobiety otwarcie przeciwstawiają się temu prawu, niektóre z nich nawet golą głowę. Teraz do walki o równość dołączyli mężczyźni. W Iranie zaczęli oni nosić hijaby, żeby okazać swoje wsparcie dla kobiet z całego kraju, które prawnie zmuszone są zakrywać swoje włosy poza domem.

Noszenie chusty na głowie zostało wprowadzone przez tzw. obrońców moralności w Iranie w czasach rewolucji islamskiej w 1979 roku. Kobiety, które nie noszą nakrycia, lub robią to “źle”, kiedy spod chusty widać część ich włosów, ponoszą karę – od mandatów do kar pozbawienia wolności.

Reklamy pojawiające się na billboardach, które przedstawiają kobiety bez hijabu, są uznawane za zepsute i haniebne. Kobietom wmawia się, że nie spełniając tego oczekiwania, narażają się na niechciane propozycje seksualne ze strony mężczyzn.

Jednak kobiety nie poddają się, organizując protesty przeciwko nakazom noszenia hijabu. Niektóre z nich uciekają się do golenia głowy, żeby móc swobodnie przebywać w miejscu publicznym bez konieczności noszenia chusty.

Ostatnio w internecie pojawiły się także zdjęcia mężczyzn w hijabie obok swojej żony lub krewnej z odsłoniętymi włosami. Jest to odpowiedź na wezwanie Masihy Alinejad, irańskiej działaczki i dziennikarki mieszkającej w Nowym Jorku, która zachęca mężczyzn do wspierania kampanii przeciwko przymusowym hijabom.

Alinejad prowadzi kampanię My Stealthy Freedom (ang. Moja Ukradkowa Wolność), dzieląc się zdjęciami kobiet w Iranie, cieszących się chwilą “ukradkowej wolności” poprzez zdjęcie hijabu poza domem. Poprosiła mężczyzn o wsparcie jej kampanii poprzez dodawanie zdjęć z hasztagiem #meninhijab (ang. mężczyźni w hijabie), przedstawiających ich z zakrytą głową obok kobiet bez nakrycia.

“Większość z nich żyje w Iranie i byli świadkami tego, jak kobiety z ich rodzin cierpią przez przymusowy hijab” – mówi.

“Przez lata, odkąd byłam małą dziewczynką, byłam zmuszana do zakrywania głowy, co odczuwałam jako utratę godności. Wielu mężczyzn przywykło już do tego widoku, i zdawałoby się, że to jest normalne. Jednak dla milionów irańskich kobiet ten przymus to obelga.”

W Iranie panuje błędne poczucie, że kobieta należy do mężczyzny, dlatego jak wyznaje Alinejad, wszyscy powinni wspólnie podjąć walkę o prawa kobiet.

 

 

 

 

Źródło: independent.co.uk

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

One thought on “Mężczyźni w Iranie zaczęli nosić hijaby w solidarności z żonami, które są zmuszane do zasłaniania swoich włosów

  • 22 listopada 2019 at 10:21
    Permalink

    Piękna akcja, brawo Panowie!!!

    Reply

Dodaj komentarz