fbpx

Żubry w Mucznem odwiedziło prawie ćwierć miliona turystów

muczne otwarcie 1

Istniejąca od trzech lat zagroda aklimatyzacyjna żubrów w Mucznem w Bieszczadach cieszy się coraz większym zainteresowaniem; odwiedziło ją prawie ćwierć miliona osób. Część sprowadzonych do niej z innych krajów żubrów dołączyło już do miejscowych stad.

Ćwierćmilionowy turysta, który najprawdopodobniej pojawi się w zagrodzie w najbliższych dniach zostanie uhonorowany symboliczną nagrodą. Otrzyma pluszowego żubra” – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Zaznaczył, że „istniejąca od wiosny 2012 roku zagroda aklimatyzacyjna jest bardzo popularna”. „Prowadzący wycieczki traktują ją jako ciekawy i stały element objazdu po Bieszczadach” – dodał.
W zagrodzie w Mucznem żubry można zobaczyć z niewielkiej odległości. Obecnie przebywa tam 11 osobników, które sprowadzono w Bieszczady z Francji, Niemiec i Szwajcarii oraz krajów skandynawskich.

55931c2ca64a2eb783c9a2de3136a0b4
Po okresie aklimatyzacji systematycznie dołączają do bieszczadzkich stad żyjących na wolności. Są możliwie daleko spokrewnione z miejscowymi żubrami. – Po wypuszczeniu na wolność ich zadaniem jest poprawienie stanu zdrowotnego naszych stad. Dają początek nowemu pokoleniu żubrów bieszczadzkich – podkreślił rzecznik RDLP.
Do żyjących w Bieszczadach stad po aklimatyzacji dołączyło już sześć żubrów; do Polski przybyły one ze Szwajcarii i Francji. W zagrodzie wychowuje się też pięć młodych żubrów, które na świat przyszły już w Mucznem.
Zagroda w Mucznem zajmuje dziewięć hektarów. Przez jej środek przepływa strumyk, zaś stok, na którym stado ma paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory.
– Odwiedzający zagrodę mogą skorzystać także z czterech ścieżek przyrodniczych. Zwiedzanie zagrody jest bezpłatne – zaznaczył Marszałek.

5639 muczne2
Według szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ok. 340 żubrów. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r.
Należące do rasy białowiesko-kaukaskiej osobniki są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.
W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom. W Pszczelinach obelisk z tablicą przypomina pojawienie się pierwszych osobników w 1963 r. Z kolei głaz w Woli Michowej upamiętnia kolejne stado, które dotarło tam w 1976 r.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz