fbpx

Zbyt chude modelki znikną z wybiegów

Zbyt chude modelki znikną z wybiegów. Pomimo protestów środowisk związanych z modą, francuski parlament przegłosował ustawę w tej sprawie. Nowe przepisy zakładają, że modelki będą musiały przedstawiać zaświadczenia lekarskie, że ich waga nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Karane mają być kobiece żurnale i autorzy stron internetowych, które zachęcają do niewystarczającego odżywiania się.

O tym, czy modelka będzie mogła prezentować ubrania podczas pokazów zdecyduje jej wskaźnik masy ciała (BMI). Jeśli okaże się on mniejszy od 18 – czyli ustalonego w ustawie poziomie, nie zostanie dopuszczona do pracy. Oznacza to, że modelka przy wzroście 180 cm powinna ważyć co najmniej 57.5 kg. A przed podpisaniem kontraktu będzie dokładnie zważona.

Głównym autorem projektu ustawy jest znany neurolog z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Grenoble i socjalistyczny deputowany do Zgromadzenia Narodowego Olivier Veran, który alarmuje, że około 35 tysięcy francuskich nastolatek cierpi na anoreksje. Oburza się, że w sieci mnożą się strony internetowe, na których nastolatkom tłumaczy się, że nie mogą być uznane za smukłe i zgrabne, jeżeli nie maja 15-centymetrowego odstępu pomiędzy udami w pozycji stojącej.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zdrowie kobiety jest zagrożone, kiedy waży ona mniej niż 55 kilogramów przy 1,75 metra wzrostu. Według Verana dotyczy to dużej część modelek uczestniczących w paryskich pokazach mody. Dyktatorom mody i szefom agencji zatrudniających m.in. właśnie takie modelki mają grozić kary do pół roku więzienia i grzywny w wysokości do 75 tysięcy euro grzywny.

„Antyanoreksyjne” ustawodawstwo obowiązuje też w innych krajach. Do pokazów mody w Madrycie nie dopuszcza się modelek z BMI poniżej 18, a w Mediolanie – poniżej 18,5.

Dyskusja o wadze modelek przybrała na sile we Francji w 2010 roku, po śmierci 28-letniej modelki Isabelle Caro. Caro walczyła z anoreksją i publicznie o tym mówiła. Wzięła miedzy innymi udział w słynnej i szokującej kampanii przeciwko nadmiernej chudości.

Źródło: petapixel.com

Dodaj komentarz